Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (30.09.2022)

BIST100

Güne tepki alımlarıyla başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, gün içinde güçlenen satış baskısı sonrası gün sonuna doğru gelen tepki alımlarıyla kayıplarının bir kısmını geri aldı ve günü %1,60 düşüşle 3.146,89’dan tamamladı. Global risk alma iştahındaki zayıf seyir ve riskten kaçış devam ederken yurtdışı majör borsalar satıcılı seyrini devam ettirerek günü %1-2,5 arasında değişen güçlü düşüşlerle tamamladı. Yurtdışı majör borsalarda tepki yükselişleri oluşsa da merkez bankalarının güçlü şekilde faiz artışlarına devam edecek olması ve resesyon endişelerinin güçlenmesi nedeniyle, yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edilerek orta vadede düşüş trendinin devam etmesini bekliyoruz.

VIX Endeksi 32 seviyesine yakın seyrederken Endeks 25 seviyesi altına gelmedikçe, ABD Borsaları’nda tepki yükselişleri oluşsa da bunun satış fırsatı olarak kullanılarak satış baskısının devam etmesi beklenmektedir. BIST gün içinde tepki yükselişi denemeleri gerçekleştirse de başarısız kaldı ve gün içinde sert satışlarla karşılaştı. Endeks gün sonuna doğru kayıplarının büyük kısmını geri alsa da Endeks’te zayıf görünüm devam ediyor. Endeks bir süredir yurtdışı borsalarla düşük korelasyonla hareket etse de, yurtdışı borsalarda satış baskısı devam ettikçe BİST’te de kar satış baskısının devam etmesi beklenmektedir. Güçlü kar satışları sonrası yurtdışı borsalarda toparlanma oluşması durumunda BIST’te de tepki yükselişleri oluşması beklenir. Ancak Endeks’te kısa vadede tepki yükselişleri oluşsa da bunun satış fırsatı olmaya devam edeceğini ve Endeks’te dalgalı zayıf seyrin bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz.

BIST’te Eylül ayında VIOP pay vadelide özellikle banka hisselerinde açılan yüksek pozisyonlar, ay içinde büyük dalgalanmaya neden olurken Eylül vadesinin son günü olması nedeniyle dün olduğu gibi gün içinde dalgalı bir seyir oluşması beklenmektedir. Güçlü bilanço beklentileri devam ettiği için Endeks’teki olası sert düşüşlerin, orta vade için beklentisi yüksek hisse ve sektörlerde alım fırsatı olacağını düşünüyoruz. VIOP-30 Endeksi akşam seansını % 0,17 yükselişle tamamlarken ABD ve Almanya vadelileri BIST kapanışına göre yataya yakın hafif pozitif seyrediyor. Asya Borsaları’nda genel olarak satıcılı bir seyir hakim. Endeks’in güne sınırlı tepki alımlarıyla başlamasını beklerken gün içinde tepki yükseliş denemeleri devam etse de yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılarak dalgalı zayıf seyrin devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!