Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (26.02.2021)

BIST100

Güne güçlü tepki alımlarıyla başlayan BIST-100 endeksi bu yükselişini sürdüremeyerek satışlarla karşılaşsa da seans sonuna doğru gelen alımlar ile günü %0,35 yükselişle 1.488,21’den tamamladı. Bankacılık endeksi bankalardan gelen temettü ödeme açıklamalarının desteğiyle pozitif ayrışarak günü %1,48 yükselişle tamamlarken, Sınai endeks negatif ayrıştı. Yurtdışı majör borsalar, BIST kapanışı sonrası ABD tahvil faizlerinde görülen sert yükselişin etkisiyle günü sert düşüşlerle kapattı. ABD tahvil faizleri dün % 1,61’lere kadar yükselirken, şuan için %1,50’lere gerilemiş görünüyor. Tahvil faizlerindeki yükseliş, ABD’de enflasyonda yükseliş beklentisine işaret ederken, Fed’in beklenenden erken parasal sıkılaşamaya başlayabileceği endişeleriyle piyasalarda sert satışlar oluşabilir. TL’de BIST kapanışı sonrası değer ayıpları sertleşirken TL son dört gündür güçlü negatif ayrışıyor. CDS’ler 293 seviyelerinde yatay seyrine devam ederken, TL varlıklarda bu hafta oluşan negatif ayrışmaya karşın henüz TL varlıklara ilişkin bir riskten kaçış fiyatlamasına işaret etmiyor. VIX volatilite endeksi 29 seviyelerinde seyrederken, mevcut görünüm ABD borsalarında volatilite ve satış baskısının güçlenerek devam edeceğine işaret ediyor. Endeksin 31 üzerine gelmesi durumunda satışların daha da güçlenmesi beklenir.

ABD tahvil faizlerindeki yükselişin devam etmesi durumunda Powell’in pozitif açıklamalarına rağmen yurtdışı borsalarda satışlar güçlenerek genele yayılabilir. TCMB verilerine göre yabancı çıkışlarının devam ettiği görülürken, BIST’ten beş haftalık yabancı çıkışı 980 milyon dolara yükseldi. Diğer yandan yabancıların tahvil piyasasına giriş yapmaya devam ettiği görülüyor. Bu görünüm yabancıların TL varlıklara halen ilgisinin devam ettiğini ancak BIST’in mevcut seviyelerini şuan cazip görmediklerine işaret ediyor. Son dönemde negatif ayrışan ve volatilitenin yükseldiği BIST’te kısa vadede yabancı çıkışının da etkisiyle negatif ayrışma devam edebilir. Bu nedenle endekste tepki alımları oluşsa kısa vadede satış baskısının ve dip arayışının devam etmesi beklenmektedir. BIST kapanışına göre ABD vadeli endeksleri %2-3 arasında değişen düşüşlerle seyrederken, Almanya DAX vadeli endeksleri %2’ye yaklaşan düşüşle seyrediyor. Asya borsalarında da sert düşüşler var. Endeksin güne sert düşüşle başlaması beklenirken gün içinde tepki alımı denemeleri oluşsa da satışı fırsatı olarak kullanılmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN