Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (25.11.2022)

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde 4.939 ile yeni tarihi zirve seviyesini test ederken dalgalı seyrettiği günü %0,08 yükselişle 4.858,21’den tamamladı. Bankacılık endeksi %1,79 düşüşle negatif ayrıştı. TCMB beklendiği gibi faizleri 150 baz puan indirerek politika faizini %9,00 seviyesine düşürürken, karar sonrası bir gün önce güçlü performans sergileyen bankacılık hisseleri öncülüğünde kar satışları yaşandı. Global risk alma iştahındaki güçlenme eğilimi momentum kaybetse de devam ediyor. ABD piyasalarının kapalı olduğu günde Avrupa borsaları günü genel olarak sınırlı yükselişle tamamladı. Kısa vadeli güçlü tepki yükselişi sonrası yurtdışı borsalarda kar satışları yaşanabilir. Ancak bir sonraki Fed toplantısı ve ABD enflasyon verisine kadar global risk alma iştahındaki güçlenme eğilimin korunması beklenmektedir.

BIST yükseliş trendini yeni tarihi zirve seviyelerini test ederek devam ettirirken, endeks ağırlığı ve etkisi yüksek birkaç hissedeki spekülatif hareketler gün içinde dalgalanmaya neden olmaya devam ediyor. TCMB’nin, TL mevduatı düşük bankaların zorunlu karşılıklarına uygulayacağı komisyon oranını yükseltmesi kısa vadede bankacılık endeksinde negatif ayrışmaya ve kar satışlarına neden olabilir. Endeksin orta vadede yükseliş trendini devam ettirmesi beklense de kısa vadeli güçlü yükseliş sonrası endekste kar satışı yaşanma riskinin yükseldiğini ve sınırlı da olsa kar satışları yaşanabileceğini düşünüyoruz. Ancak endekste kar satışları yaşansa da düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmeye devam edeceğini ve yükseliş trendinin bir sonraki bilanço dönemine kadar ara düzeltmelerle devam etmesini bekliyoruz. Bugün ABD piyasaları yarım gün açık olacak.

VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,52 düşüşle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya DAX vadelileri yataya yakın eğilimle hareket ediyor. Asya borsalarında negatif ağırlıklı bir seyir hakim. Endeksin güne negatif eğilimle başlamasını beklerken, endekste yükseliş eğilimi devam etse de bunun kar satışı fırsatı olarak kullanılabileceğini ve endekste gün içinde kar satışlarının gelebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!