Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (24.06.2022)

BIST100

Güne hafif pozitif başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, Bankacılık Endeksi’ndeki %2,36 düşüş öncülüğünde satışlarla karşılaşarak günü %1,21 düşüşle 2.543,21’den tamamladı. Resesyon endişeleriyle global riskten kaçış eğilimi ve yurtdışı borsalarda dalgalı zayıf seyir devam ederken Fed Başkanı Powell, resesyon riskinin kaçınılmaz olmadığına işaret etti. Avrupa Borsaları bankacılık sektörü öncülüğünde günü düşüşle kapatırken ABD Borsaları, günü yükselişle tamamladı. Güçlü satışlar sonrası yurtdışı majör borsalarda tepki yükselişi denemelerinin devam etmesi beklenirken yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılması ve düşüş trendinin devam etmesi beklenmektedir.

VIX Endeksi, 29 seviyelerinde seyrederken ABD Borsaları’nda tepki alımlarının güçlenmesi için Endeks’in ilk etapta 25 altına gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Endeks, 25 seviyesi üzerinde kaldıkça tepki yükselişlerinin zayıf kalması ve satış baskısının devam etmesi beklenir. BIST genel olarak yurtdışına göre güçlü görünüm sergilese de dün Avrupa Borsalarına paralel satışlarla karşılaştı.

Enflasyona endeksli ya da benzeri bir yeni enstrüman sunulmadıkça BIST’te satış baskısı devam etse de güçlü kar beklentilerinin korunması ve bilanço döneminin yaklaşması nedeniyle düşüşlerin alım fırsatı olarak kullanılması beklenir. Bununla beraber, yurtdışı borsalardaki satış baskısının kuvvetlenmesi durumunda kısa vadede BIST’te dalgalı ve zayıf seyir devam edecektir.

Yurtdışı borsaların tepki yükselişlerini güçlendirmesi durumunda ise BIST’in daha güçlü yükselişler gerçekleştirecektir. VIOP30 Endeks kontratı akşam seansını yatay eğilimle tamamlarken BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri ortalama %1’e varan yükselişle seyrediyor. Asya Borsaları’nda alıcılı bir seyir var. Endeks’in güne yurtdışına paralel tepki alımlarıyla başlaması beklenirken gün içinde dalgalı seyir devam edebilir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!