Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (23.02.2021)

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan ancak gün içinde dalgalı seyir izleyen BIST-100 endeksi günü %0,62 düşüşle 1.550,61 puandan tamamladı. Yurtdışı borsalar yeni haftaya satıcılı başlangıç yaparken BIST kapanışı sonrası ABD teşvik paketine ilişkin pozitif beklentilerle ABD borsaları bir miktar toparlandı. BIST gün içinde yurtdışına göre daha dirençli bir görünüm sergilese de bankacılık endeksindeki %1,98’lik düşüş öncülüğünde günü düşüşle tamamladı. Son dönemde ABD tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş sonrası ABD’de enflasyonun yükseleceği ve Fed’in beklenenden önce sıkılaşmaya başlayacağı endişeleri borsalardaki satış baskısında etkili oldu. EM para birimleri haftaya güçlü değer kayıplarıyla başlarken, TL’de buna paralel uzun süre sonra güçlü değer kaybı ile günün en fazla değer kaybeden para birimlerinden biri oldu. CDS’ler hafif yükselerek günü 291 seviyelerinden kapattı. VIX endeksi 23 seviyelerinde seyrederken, dün artan volatilite ile 25 seviyelerine kadar yükseliş gerçekleştirdi. Endeksin 26 seviyesi üzerine yönelmesi ABD borsalarındaki kar satışlarının güçleneceğine ve volatilitenin artacağına işaret edecektir.

ABD tahvil faizlerinin yükselişine devam etmesi ve enflasyon endişeleriyle global risk alma iştahında kısa süreli bozulma yaşanabilir. Hem yurtdışı borsalarda hem de BIST’te kısa vadeli kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. TL’deki değer kayıplarının güçlenerek devam etmesi durumunda başta banka hisseleri olmak üzere satış baskısı artabilir. Son dönemde banka hisselerinde yabancı satışlarının yoğunlaşması da bu beklentimizi destekliyor. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri yükselişle seyrederken, Asya borsalarında genel olarak pozitif seyir var. Endeksin güne tepki alımları ile başlaması beklenirken yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN