Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (22.09.2023)

BIST100

Güne hafif negatif eğilimle başlayan BİST100 endeksi, öğleden önce zayıf seyrederken TCMB’nin faiz kararı sonrası gelen güçlü alımlarla günü %3,64 yükselişle 8.000,46 seviyesinde tamamladı. Sınai Endeks %3,86 Bankacılık Endeksi %3,32 yükseliş kaydetti. TCMB dünkü PPK toplantısında beklentilere paralel olarak politika faizini 500 bps artışla %30 seviyesine yükseltirken, dezenflasyonist süreç sağlanana dek sıkılaşmanın sürdürüleceği mesajını verdi. TCMB’nin piyasa beklentisi ile paralel faiz kararı, normalleşme yönünde önemli bir adım olarak algılanırken, BİST değer kazandı. BIST’de dün gerçekleşen alımlara karşın, kısa vadede önemli bir beklenti kalmaması ve yurtiçi – yurt dışı yatırımcı talebinin momentum kaybetmesinin etkisiyle kar satışlarının devam edebileceğini düşünüyoruz. Bununla beraber, yüksek enflasyon ve negatif reel faiz ortamının devam etmesi ve yeni ekonomi yönetiminin ortodoks politikalara geçiş ve normalleşme adımları sürdükçe sert geri çekilmelerin alım fırsatı yaratacağını düşünüyoruz.

Global major borsalarda Fed sonrası tahvil faizleri yükselişe geçerken azalan risk iştahı ile dün endeksler günü düşüşlerle tamamladı. Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi hafif pozitif seyrederken, VIX 17 ile ABD borsalarında satış baskısı ve volatilitenin arttığına işaret ediyor. Yurt içinde, VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,18 pozitif eğilimle tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlamasını ve gün içerisinde tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılarak dalgalı seyir oluşmasını bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!