Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (22.03.2023)

BIST100

Güne yükselişle başlayan BİST100 Endeksi, açılışta 5.019 puanı gördükten sonra gelen satışlarla gün boyu dalgalanarak günü %1,38 düşüşle 4.906,63’den tamamladı. Bankacılık Endeksi %2,23 düşüşle negatif, Sınai Endeks ise %0,94 düşüşle pozitif ayrıştı. Seçim belirsizliğinin yanında, global piyasalardaki bankacılık sektörü risklerinin yükselmesi satıcılı seyrin devam etmesine neden oluyor. Bu belirsizliklerle kısa vade de piyasada tepki yükselişleri görülse de 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçime kadar dalgalı seyrin devam edeceğini düşünüyoruz.

Küresel major borsalarda ise ABD’li banka SVB’nin iflasının ardından açıklanan tedbirler ile endişeler azaltılmaya çalışılıyor. Diğer taraftan bu akşam küresel piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararı ve ardından Başkan Powell’ın açıklamalarını yakından takip edecek. Beklentiler Fed’in 25 baz puan faiz artışına gideceği yönünde. Fed’in bu toplantıda daha güvercin bir tutum sergilemek durumunda kalacağına ilişkin beklentilerle dün ABD borsaları %1,58’e, Avrupa borsaları %1,79’a varan yükselişlerle günü tamamladı.

Bu sabah ABD vadelileri, Alman DAX vadelisi ve Asya’da endekslerde pozitif tablo devam ediyor. VIX 21 yakınlarına gerilerken, ABD borsalarında volatilitenin azaldığına işaret ediyor. Ons altın ise bu sabah 1940 yakınlarında seyrederek güvenli liman arayışının azaldığına işaret ediyor. Bu akşamki toplantı öncesi ve sonrası volatilite yüksek seyredebilir. Toplantıdan çıkacak kararın orta vadeli risk iştahı üzerinde etkili olacağını düşünüyoruz.

Yurtiçinde VİOP-30 Endeksi akşam seansını %0,27 sınırlı yükselişle tamamladı. Endeksin güne hafif pozitif başlamasını ancak gün içinde dalgalı zayıf seyrin devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!