Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (16.06.2020)

BIST100

Güne satıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde kayıplarını büyük kısmını günü geri alarak günü %0,25 düşüşle 109.556’dan kapattı. Covid-19 vaka sayısındaki artış ve virüsün ikinci dalga şeklinde yayılacağı beklentisiyle majör borsalarda gün içinde kar satışları yaşanırken, BIST relatif olarak pozitif ayrışmasını devam ettirerek dirençli görünümünü korudu. BIST kapanışı sonrası Fed’in şirket tahvilleri alacağını açıklamasıyla ABD borsaları kayıplarını geri alarak güçlü yükseliş gerçekleştirirken, risk alma iştahı geri döndü. TL bu haber sonrası dünkü değer kayıplarını geri aldı.

CDS’ler yükselişine devam ederek günü 490 seviyelerinden kapattı. VIX endeksi 44 seviyelerine kadar yükselirken, 34 seviyelerine kadar geriledi. VIX endeksi 28 seviyesi altına gelmedikçe volatilitenin devam etmesi ve endeks yükseldikçe kar satışının tekrar güçlenmesi beklenir. Majör borsalarda ikinci dalga endişeleri ve zayıf gelebilecek verilerle hafta içinde kar satışlarının tekrar tetiklenme riski devam ediyor. Her iki yönde de borsalarda dalga boyunun yükseleceğini düşünüyoruz.

BIST yurtdışı borsalara göre düşüşlerde daha dirençli görünüm sergilese de yükselişlerde ise bankacılık endeksindeki zayıf performans nedeniyle daha geride kalıyor. Bu eğilimin kısa vadede devam etmesi beklenmektedir. Bugün Almanya’da Zew endeksi, ABD’de ise Perakende satışlar, sanayi üretimi ve kapasite kullanımı verileri takip edilecek. ABD vadeli endeksleri BIST kapanışına göre %4, Dax vadeli endeksleri ise %2,5 üzeri yükselişle seyrediyor. Asya borsalarında güçlü yükseliş eğilimi var. BIST’in yurtdışı borsalardaki güçlü eğilime paralel güne güçlü alımlarla başlaması bekleniyor.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN