Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (14.08.2020)

BIST100

Güne yükselişle başlayan BİST-100 Endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlerken günü % 1,25 düşüşle 1.100 seviyesinden kapattı. Rusya’nın Covid-19 aşısı bulduğunu açıklamasına rağmen piyasalar şuan için bu açıklamaya temkinli yaklaşıyor. ABD’de açıklanması beklenen ek teşvik paketine ilişkin pürüzler çıkması nedeniyle yurtdışı borsalar günü satıcılı bir seyirle kapatırken, endekste yurtdışına paralel günü düşüşle kapattı. Akdeniz’de Yunanistan ile yaşanan gerginliğin ve tansiyonun yükselme olasılığı kısa vadede endeks üzerinde yurtdışından bağımsız olarak ekstra negatif baskıya neden olabilir. TL’de oynaklık zayıflasa da devam ediyor ve TCMB’nin faiz kararına kadar dalgalanmanın devam etmesi beklenmektedir.

Yurtdışında ABD teşvik paketine ilişkin belirsizlik kar satışlarını devam ettirebileceği gibi yurtiçinde de TL’deki değer kayıplarının devam etmesi ve Akdeniz’deki tansiyonun yükselmesi endekste satış baskısını tekrar güçlendirebilir. VIX endeksi 22 seviyelerinde ve endeks 25 seviyesi altında kaldıkça borsalardaki satışların sınırlı kar satışı olarak kalması beklenir. Bugün yurtiçinde cari işlemler ve sanayi üretim verileri, yurtdışında ise ABD’de açıklanacak perakende satışlar, sanayi üretimi ve Michigan tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına göre sınırlı eksiyle seyrederken, bu sabah Asya borsalarında karışık bir görünüm hakim. Endeksin güne negatif eğilimle başlamasını ve gün içinde yükseliş denemeleri devam etse de satış baskısının devam edebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN