Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (14.07.2020)

BIST100

Güne güçlü alımlarla başlangıç yapan BIST-100 endeksi günün genelinde bu eğilimini devam ettirerek günü %3,13 yükselişle 118.399’dan kapattı. Yurtdışın borsalarda risk alma iştahı devam ederken, BIST yurtdışından aldığı destekle Perşembe ve Cuma günü gerçekleşen kar satışlarını büyük oranda geri alarak güçlü performans gerçekleştirdi. Ancak, BIST kapanışı sonrası ABD borsalarında güçlü satışlarla sert geri dönüş yaşandı.

Florida’da artan vaka sayıları sonrası tekrar kısıtlama tedbirlerinin alınmasıyla ABD borsalarında sert satışlar yaşandı. VIX endeksi 32 seviyesi üzerine yükselirken, endeksin bu seviye üzerinde kalıcı olması ABD borsalarında kar satışlarının güçlenerek devam edeceğine işaret edecektir. CDS’ler günü 522 seviyelerinden kapatırken, yüksek seyrini devam ettiriyor. Son dönemde yükselişe geçen CDS’ler TL varlıklara yönelik risk algısının yeniden güçlendiğine işaret ediyor. Dün güçlü yükseliş gerçekleştiren endeksin yurtdışı borsalardaki satışlara paralel bugün kar satışlarıyla karşılaşması beklenir. Yurtdışı borsalardaki satışların derinleşmesi durumunda BIST’in de buna kayıtsız kalması beklenmez.

Kısa vadede BIST’te her iki yönde de dalga boyunun yükselmesi ve dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir. Bugün Almanya’da Zew endeksi ve ABD’de TÜFE verisi takip edilecek. Açıklanacak verilerin beklentilerden güçlü gelmesi borsalardaki yükselişi destekleyeceği gibi zayıf verilerin kar satışlarını güçlendirmesi beklenir. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST’in kapanışına göre %1,5’a yaklaşan düşüşle seyrediyor. ABD ile Çin arasındaki gerilimin tekrar yükselmesi ve büyüme endişeleriyle birlikte Asya borsalarında güçlü satış baskısı yaşanıyor. Endeksin güne güçlü kar satışlarıyla başlaması ve endekste kısa vadede dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN