Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (12.08.2022)

BIST100

Güne güçlü bir başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, gün içinde Bankacılık Endeksi öncülüğünde yükselişini devam ettirerek 2.877,60 ile yeni tarihi zirve seviyesini test ederken kapanışını %1,37 yükselişle 2.868,44 puandan gerçekleştirdi. Pozitif ayrışan Bankacılık Endeksi günü %3,49 yükselişle tamamladı. ABD TÜFE enflasyon verisinden sonra ÜFE enflasyonu da beklentilerin altında gelirken Fed’in faiz artışı hızını yavaşlatacağı beklentisiyle gün içinde majör borsalarda yükseliş eğilimi devam etti. Ancak, BIST kapanışı sonrası kar satışlarıyla karşılaşan majör borsalar kazançlarını geri vererek günü karışık görünümle tamamladı. Son dönemde yaşanan güçlü tepki yükselişi sonrası yurtdışı borsalarda kar satışları kısa vadede devam edebilir. 20 seviyelerinde seyreden VIX Endeksi’nin 22 seviyesinin altında kaldıkça ABD Borsaları’ndaki düşüşün kar satışı olarak kalması ve yükselişin devam etmesi beklenir.

BIST ise güçlü bilanço açıklamaları ve beklentileriyle pozitif ayrışmasını devam ettirirken geri çekilmeler yaşansa da bilanço dönemi sona erene kadar bu eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir. Ancak kısa vadeli güçlü yükseliş sonrası sınırlı da olsa BIST’te kısa süreli kar satışı yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Bununla beraber, Global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça BIST’te geri çekilmelerin kar satışı olarak kalması ve Endeks’in yeni zirve seviyeler test ederek yükseliş trendini koruması beklenmektedir. BIST’te sekiz hafta sonra geçen hafta yabancıların 88 milyon dolarlık net alış gerçekleştirmesi ve son dönemde sınırlı da olsa hisse bazlı yabancı alımlarının görülmesi bu beklentiyi destekliyor.

Son dönemde gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik risk alma iştahının toparlanmasıyla birlikte EM ülke CDS’lerine paralel Türkiye CDS’leri de gerilemeye devam ederek 660 seviyelerine kadar geriledi. Ancak, bu gerilemeye rağmen CDS’lerin mevcut seviyeleri, TL varlıklar için halen yüksek risk fiyatlamasının devam ettiğine işaret ediyor. Bugün yurtiçinde açıklanacak Sanayi üretim verisinin yıllık TEA olarak %6,4 artış göstermesi beklenirken Şeker Yatırım olarak bizim tahminimiz %5,9 artış yönündedir.

VIOP-30 Endeksi akşam seansını %0,22 düşüşle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri negatif seyrederken Asya Borsaları’nda karışık bir seyir var. Endeks’in güne hafif negatif eğilimle başlaması beklenirken gün içinde geri çekilmeler yaşansa da alım fırsatı olarak değerlendirilerek yükseliş trendinin korunması beklenmektedir. Ancak, güçlü yükseliş sonrası BIST’te gün içinde sınırlı da olsa kar satışları yaşanabilir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!