Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (12.06.2020)

BIST100

Güne satıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde kayıplarını geri almayı denese de günü %0,57 düşüle 109.155’den kapattı. Fed faiz kararı sonrası borsalarda başlayan kar satışları, ABD’de virüsün ikinci dalga şeklinde yeniden alevlenebileceği beklentisiyle artarak devam etti. Yurtdışı majör borsalar günü %5-6’lara varan sert düşüşlerle kapatırken, BIST pozitif ayrışmasını devam ettirerek günü sınırlı düşüşle tamamladı.

Risk iştahının zayıflamasıyla EM para birimleri güçlü değer kaybına maruz kalırken TL’de buna paralel değer kaybetti. CDS’ler tekrar yükselişe geçerek günü 485 seviyelerinden kapattı. VIX endeksi tekrar yükselişe geçerek 40 üzerini test ederken endeksin yükselişine devam etmesi başta ABD olmak üzere borsalardaki kar satışlarının güçlenerek devam edeceğine işaret edecektir. Son dönemde majör borsalardaki güçlü geri dönüş sonrası artan ikinci dalga endişeleriyle dün hızlanan kar satışlarının kısa vadede devam etmesi beklenmektedir. Zayıf gelebilecek makro veriler bu dönemde kar satışların daha da güçlenmesine neden olabilir.

BIST’in yurtdışına göre daha dirençli görünüm sergilemesi beklense de değerleme olarak bankacılık endeksi dışında alan kalmaması nedeniyle BIST’te de kar satışlarının devam etmesi beklenir. Dün sert düşüşler gören ABD ve Avrupa borsalarının ardından bugün Asya borsalarında riskten kaçış ve satış baskısı devam ediyor. Endeksin güne güçlü satışlarla başlaması beklenmektedir. Endeks gün içinde kayıplarını geri almayı denese de tepki yükselişlerinin kar satışı fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN