Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (11.06.2020)

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi Fed faiz kararı öncesi yurtdışı borsalardaki satıcılı seyre rağmen yükselişine devam ederek günü %0,50 yükselişle 109.7789’dan kapattı. TL, EM para birimlerine paralel yatay bir eğilim izlerken, CDS’ler günü 452 seviyelerinden tamamladı. VIX endeksi 28 seviyelerine yükselirken, endeksin 25 altında kalıcı olması pandemi sonrası oluşan yüksek volatilite döneminin sona erdiğine işaret edeceği gibi 31 seviyesi üzerine yönelmesi kar satışlarının güçlenebileceğine işaret edecektir.

Fed faizleri oy birliği ile %0-025 aralığında sabit bıraktı. Fed üyeleri 2022 sonuna kadar faizlerin sabit kalmasını beklerken, faiz oranlarının maksimum istihdam ve enflasyon hedeflerini gerçekleştirene kadar sabit tutulacağı vurguladı. Fed üyeleri bu yıl ABD ekonomisinin %6,5 daralmasını beklerken, 2021 yılında %5 büyümesini bekliyor. Fed kararı sonrası ABD borsalarında bankalar öncülüğünde kar satışları yaşandı. Kısa vadede pozitif beklentilerin fiyatlanmış olması nedeniyle ve son dönemdeki güçlü geri dönüş sonrası kar satışlarının devam edebileceğini düşünüyoruz.

BIST’te de bankacılık hisseleri dışında değerleme olarak fazla bir alan kalmaması nedeniyle kar satışlarının oluşması beklenmektedir. Ancak, BIST’teki satışlar yurtdışına göre daha sınırlı kalabilir. ABD ve Dax vadeli endeksleri BIST kapanışına göre %2’ye yaklaşan oranda düşüşle seyrediyor. Asya borsalarında Fed sonrası güçlü satış baskısı var. Endeksin güne satıcılı bir eğilimle başlaması beklenmektedir. Bu kar satışlarının yurtdışına göre daha düşük momentumla da olsa gün içinde devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN