Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (10.07.2020)

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlerken gün sonuna doğru yurtdışı borsalarda görülen düşüşlerin de etkisiyle güçlü kar satışlarıyla karşılaşarak günü %2,46 düşüşle 115.794’den kapattı. Trump’ın vergi kayıtlarına erişme yetkisi verilmesi ve ABD’de vaka sayılarının giderek artmaya başlamasıyla ABD borsaları sert satışlarla karşılaşırken, BIST’te yurtdışına paralel günü güçlü satışlarla tamamladı. VIX endeksi yaşanan volatilite ile 31 seviyelerine kadar yükselirken, şuan 29 seviyelerinde seyrediyor. Endeksin 33 seviyesi üzerine gelmesi kısa vadede ABD borsalarındaki kar satışlarının güçlenerek devam edeceğine işaret edecektir. CDS’ler 519 seviyelerine yükselirken, TL varlıklara yönelik risk algısının tekrar güçlenmeye başladığına işaret ediyor.

Yurtdışında özellikle de ABD borsalarında görülen kar satışlarının güçlenmesi durumunda uzun süredir düzeltme gerçekleştirmeden yükseliş gerçekleştiren BIST’te kar satışlarının kısa devam etmesi beklenmektedir. Yurtdışında Trump’ın vergi kayıtlarının incelenmesi için senato alt komisyonun kararı takip edilecek. Kabul edilmemesi durumunda ABD borsalarında ve buna bağlı olarak BIST’te de tepki alımları oluşması beklenir. Aksi durumda satışların güçlenerek devam etmesi beklenir. Yurtiçinde işsizlik verisi, yurtdışında ise ABD’de açıklanacak ÜFE enflasyon verisi takip edilecek. ABD vadelileri BIST kapanışına göre hafif satıcılı seyretmektedir. Endekste tepki yükselişi denemeleri oluşsa da yurtdışı borsalardaki zayıf seyrin devamıyla birlikte BIST’te tepki alımlarının tekrardan satış fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN