Şeker Yatırım 2021 Ocak Hisse Önerileri

Ocak Ayır Yatırım Stratejileri ve 7 Hisseden Oluşan Portföy Önerileri

Global tarafta Ocak’ta aşı dağıtım ve uygulamalarına ilişkin gelişmeler, Covid-19’un mutasyona uğrayıp uğramayacağı ve mutasyon oluşması durumunda mevcut aşıların etkili olup olmayacağı piyasalar tarafından takip edilecek. Aşı uygulamalarının başlaması sonrası ekonomilerde toparlanmanın güçleneceği beklentisiyle Ocak’ta Global risk alma iştahının güçlü kalması beklenir. Global ekonomik toparlanmanın güçlenmesiyle EM’lere yönelik fon akımlarının yeni yılla birlikte güç kazanması ve EM’lerin pozitif ayrışması beklenmektedir. Ortodoks politikalara geçiş sonrası TL varlıkların EM’lere yönelik fon akımından en fazla yararlanabilecek grupta olmasını ve TL varlıklarda son iki ayda oluşan rallinin Ocak’ta da devam etmesi beklenmektedir.

ABD ve AB yaptırım risklerinin ortadan kalmasıyla yurtiçi piyasalar için önemli risk kalmaması da bu beklentiyi desteklemektedir. Ay içinde BIST’te sınırlı kar satışları yaşanabilir. Ancak kar satışlarının yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve endeksin yeni zirveler test ederek yükselişine devam edeceğini düşünüyoruz. TL’deki oynaklığın azalması ve CDS’lerdeki düşüşün devamı durumunda halen makul değerlemelere sahip olan bankacılık endeksinin pozitif ayrışarak BIST’teki yükselişe öncülük edeceğini düşünüyoruz. BIST’in Ocak atında 1.400-1.590 aralığında geniş bir bantta dalgalanması ve 1.440’e gerilemelerin kademeli yeni alım, 1.580’e yükselişlerin ise kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50’den %45’e, döviz ağırlığını %25’ten %20’ye düşürürken hisse senedi ağırlığını %25’ten %35’e yükseltiyoruz.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN