Şeker Yatırım 2021 Ekim Hisse Önerileri

Aylık Strateji

Ekim’de Çinli emlak şirketi Evergrande ilişkin borç krizinin etkilerinin piyasalarda bulaşma etkisine neden olup olmayacağı ve Çin büyüme beklentileri takip edilecek. Çin büyüme beklentilerinin zayıflaması sonrası global büyüme endişeleri piyasalarda satışlara ve riskten kaçışa neden olabilir. ABD’den gelecek ekonomik veriler de piyasaların takibinde olacak. Ekim’de Global risk alma iştahındaki zayıf seyrin devam etmesini bekliyoruz. Birçok merkez bankasının sıkılaşma sinyalleri vermesi nedeniyle Ekim’de EM’lerin ve TL varlıkların negatif ayrışmaya devam etmesi beklenir. ABD tahvil faizleri ve DXY endeksindeki yükselişin devam etmesi durumunda Ekim’de yurtdışı borsalardaki satış baskısı devam edebilir. Yurtiçinde ise faiz indirimi sonrası enflasyondaki seyir ve kurlardaki eğilim önemli olacaktır. TCMB’nin faiz indirimlerine Ekim’de güçlü bir şekilde devam etmesi durumunda TL’deki değer kaybı devam edebilir. ABD ile ilişkiler ve jeopolitik gelişmeler de Ekim’de takip edilecek. Ekim sonundaki G-20 zirvesinde, ABD başkanı Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılması planlanan görüşme ve açıklamalar önemli olacak. ABD ile ilişkilerin yeniden pozitif düzleme girmesi durumunda TL varlıklardaki negatif ayrışmanın sonlanarak kısa vadeli pozitif fiyatlamaya dönüşmesi beklenir. Yurtdışı borsaların Eylül’deki kayıplarını geri alması durumunda BIST’in de ay içinde bankacılık öncülüğünde tepki yükselişleri görülebilir. BIST-100’ün Ekim’de 1.340-1.430 aralığında dalgalanabileceğini, 1.350 ve altı gerilemelerin alım fırsatı, 1.420 ve üzeri yükselişlerin ise satış fırsatı olabileceğini düşünüyoruz. Ekim’de portföyümüzdeki ağırlıklarda değişikliğe giderek %45 olan tahvil ağırlığını %40’a, %35 olan hisse senedi ağırlığını %30’a düşürürken %20 olan döviz ağırlığını %30’a yükseltiyoruz.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45’ten %40’a, hisse senedi ağırlığını da %35’ten %30’a düşürürken döviz ağırlığını %20’den %30’a yükseltiyoruz.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!