Şeker Yatırım 2020 Kasım Hisse Önerileri

Kasım Ayı Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Strateji

Kasım’da yurtdışı piyasaların ana gündemi artan vaka sayıları sonrası özellikle AB ülkelerinde kısıtlama ve tedbirlerin ne yoğunlukta uygulanacağı, ekonomilerin tekrar kapanıp kapanmayacağı olacak. Ekonomilerin kısmi de olsa kapanma riski oluşması durumunda satışların güçlenerek devam etmesi beklenir. Diğer taraftan 3 Kasım’daki ABD seçimleri takip edilecektir. Anketler Demokrat aday Joe Biden’in önde olduğuna işaret ediyor ve Biden’in uygulamayı düşündüğü politikalar nedeniyle seçilmesi durumunda piyasaların ilk tepkisinin negatif olması beklenir. Demokratların seçimlerden sonra daha büyük teşvik paketini gündem getirmeleri, seçim sonuçlarının negatif baskısını azaltabilir. Global piyasalarda Kasım’da riskten kaçışın ve yüksek volatilitenin devam etmesi beklenir.

Yurt içinde Kasım’da jeopolitik gelişmeler, AB ve ABD ile ilişkiler, Covid-19 salgının seyri, kurlardaki oynaklığın devam edip etmeyeceği, makro veriler ve TCMB’nin faiz kararı takip edilecektir. Kasım ayında risklerin fazla olması nedeniyle global risk alma iştahındaki zayıflama ile birlikte piyasalarda dalgalanmanın yüksek seyretmesi ve negatif fiyatlamanın ağır basmasın beklenmektedir. Türkiye’nin de pandemi nedeniyle kısıtlama tedbirlerine başvurması BIST’te Kasım’da satışların güçlenerek devam etmesine neden olacaktır. ABD seçimlerini Trump’ın kazanması ve jeopolitik risklerin zayıflaması durumunda ise TL varlıklarda Kasım sonuna doğru toparlanma yaşanabilir. BIST’in Kasım ayında 1.060-1.170 aralığında dalgalanabileceğini, 1.070 ve altına gerilemelerin kısa vadeli alım fırsatı, 1.160 ve üzerine yükselişlerin satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN