Şeker Yatırım 2020 Eylül Hisse Önerileri

Eylül’de Global risk alma iştahının ve piyasalardaki pozitif seyrin aşı çalışmalarına ilişkin olumlu gelişmeler, bol likidite ve ek teşvik paketi uygulamalarıyla devam etmesi beklenmektedir.

Önemli riskler ise ABD-Çin geriliminin tırmanması, majör ekonomilerden gelecek makroekonomik verilerin zayıf gelmesi ve salgının hızının artarak devam etmesi olacaktır. Zayıf gelebilecek makro verilerin tarihi zirve seviyelerde seyreden başta ABD borsaları olmak üzere majör borsalarda kar satışlarını tetikleyebileceğini düşünüyoruz. Ancak, Global risk alma iştahının çok güçlü olması nedeniyle olası kar satışlarının sınırlı kalarak yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. Yurtiçinde gündem Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile yaşanan gerginlik ve jeopolitik riskler olacaktır. Gerginliğin tırmanmasının TL varlıklarda negatif ayrışmaya neden olması beklenirken, gerginliğin azalması durumunda TL varlıkların Eylül’de pozitif ayrışan varlık grubu içinde yer alması beklenmektedir. Covid-19 salgının hızı, kurlardaki eğilim ve TCMB faiz kararı Eylül’ ayının önemli gelişmeleri olacaktır. TCMB’nin sıkılaştırma adımları sonrası kurlardaki oynaklığın azalması ve olası yeni Swap anlaşması TL’nin Ağustos ayındaki değer kayıplarını büyük kısmını geri almasını sağlayabilir. Jeopolitik riskler ve TL’deki değer kayıplarının devamı durumunda endeksin Eylül’de ayında da negatif ayrışmasını devam ettirmesi beklenmektedir. Ay içinde 1.030 ve altına gerilemelerin yeni alım, 1.125 ve üzerine yükselişlerin ise kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN