Şeker Yatırım 2019 Kasım Hisse Önerileri

8 Hisseden Oluşan Aylık Hisse Portföy Önerileri

Strateji

Kasım ayında ABD ile Çin arasında yapılan sınırlı anlaşma sonrası iki ülke arasındaki görüşmeler izlenecek. Ticaret görüşmelerine ilişkin olumlu görünümün devam etmesi ve ECB’nin Kasım ayında tahvil alımlarına başlayacak olması global risk iştahını desteklemeye devam edecektir. Ancak, ABD’den ve Çin’den zayıf ekonomik verilerin gelmeye devam etmesi global büyüme endişelerini tekrar güçlendirebilir. ABD ile Çin arasındaki görüşmelerin tekrar kopması ve büyüme endişeleri, global piyasaların için en büyük riskler olmaya devam edecek. Yurtiçinde ise Suriye’deki Jeopolitik gelişmeler ana gündem maddesi olmaya devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD başkanı Trump’ın 13 Kasım’da yapması beklenen görüşme yurtiçi piyasalar için en önemli gündem olacak. Türkiye’nin Barış pınarı harekâtı sonrası güvenli bölge oluşturulması konusunda başarılı bir şekilde yürüttüğü diplomasiyi bu görüşme ile devam ettirmesi TL varlıklardaki toparlanma eğilimini güçlendirecektir. Aksine ABD ile ilişkilerin tekrar bozulması ve temsilciler meclisinde kabul edilen yaptırımların Senato’da kabul edilerek yürürlüğe girmesi TL varlıklarda satışa neden olacaktır. Bu nedenle Kasım ayında TL varlıklardaki volatilitenin devam etmesi beklenmektedir. ABD’deki Halkbank davasına ilişkin olası gelişmeler de özellikle bankacılık endeksi üzerinde negatif baskıya neden olabilir. Ancak, Jeopolitik risklerin büyük oranda ortadan kalkması ve ABD ile ilişkilerin pozitif yönde ilerlemesiyle TL varlıklar ve özellikle de cazip değerlemeye sahip olan BIST’in tekrar pozitif ayrışarak güçlü performans göstermesi beklenmektedir. Bu beklentiler ışığında BIST-100 endeksinin Kasım ayında 94.000-105.000 arasında geniş bir bantta dalgalanması beklenmektedir.

Portföy Önerileri

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN