Sabancı Holding Hisse Önerisi / Oyak Yatırım – (04.02.2014)

Sabancı Holding Hisse Önerisi – Oyak Yatırım

Fiyat: 7.59
Hedef Fiyat: 11.00
Yükseliş Potansiyeli: 45%

Hisseyi neden beğeniyoruz? Sabancı Holding bir süredir özellikle banka dışı segmentlere yatırımlarını yoğunlaştırarak bankanın NAD içerisindeki ağırlığını azaltma yönünde hareket etmektedir. Bunun yanında altındaki şirketlerin de halka
arzını gerçekleştirerek holdingin şeffaflığını artırmayı ve şirket üzerindeki iskontoyu bu yolla azaltmayı hedeflemektedir. Şirket önümüzdeki dönemde özellikle bireysel emeklilikteki Avivasa ve enerji segmentindeki Enerjisa’yı halka açma hedefini korumaktadır. Elektrik üretim segmentinde 2013 yılında 2,300MW üretim gücüne ulaşan şirket özellikle 2017 yılında 5,000MW seviyesine ulaşmak için de yatırımlarını sürdürmektedir. Dağıtım segmentinde ise son satın almalarla birlikte şirketin pazar payı %25 seviyesine ulaşmıştır.

Potansiyel Katalistler :Şirketin NAD iskontosu Ocak 2014 sonu itibarıyla %36 seviyesine ulaşmıştır.

Aşağı/Yukarı Yönlü Riskler :Her ne kadar zamanla azalsa da halen Akbank’ın şirket NAD’sindeki payı %50 seviyesindedir. Bu da şirketin finansallarını önemli ölçüde etkilemektedir. Bunun yanında kurlardaki oynaklık enerji segmentinin karlılığını olumsuz etkileyerek SAHOL’e olumsuz yansıyabilir.

Değerleme :Şirketin cari NAD’si %36’lık iskontoya işaret etmektedir. Bu rakam son bir yıllık ortalama olan %22 seviyesinin oldukça üzerindedir. Bu iskontonun zaman içerisinde portföydeki dağılımın nispeten çeşitlenmesinin etkisiyle daralmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Oyak Yatırım 2014 Şubat Portföy Önerileri

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin