Pegasus Hava Yolları Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (13.08.2020)

2Ç20 Finansal Sonuçlar – Negatif

Öneri: TUT
Hisse Fiyatı: 49,90 TL
Hedef Fiyat: 56,90 TL
Getiri Potansiyeli: %14

 Beklentilerin üzerinde net zarar. Pegasus yılın ikinci çeyreğinde, hem bizim beklentimiz olan 628,0 milyon TL hem de ortalama piyasa beklentisi olan 779,2 milyon TL’nin üzerinde, 927,1 milyon TL net zarar açıkladı. Beklentimizin üzerinde gerçekleşen net zararda, beklentimizden kötü gelen diğer faaliyetlerden giderler etkili oldu. Şirket ayrıca, ilk çeyreğe benzer olarak ileriye dönük trafik ve mali performansa ilişkin belirsizlikler devam ettiği için 2020 yılına ilişkin revize beklentilerini paylaşmadı.  Satış gelirleri beklentilerin üzerinde gerçekleşti. İkinci çeyrekte net satış gelirleri, beklentimizin %37,4, ortalama piyasa beklentisinin de %30,3 üzerinde, yıllık bazda %94,2 azalışla 151 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yılın ikinci çeyreğinde yan gelirler yıllık bazda %94,3, iç hat yolcu gelirleri %86,2, dış hatlar yolcu gelirleri de %98,8 azalış gösterdi.

 FAVÖK beklentilerden iyi geldi. FAVÖK yılın ikinci çeyreğinde, beklentimiz olan -277,3 milyon TL ve ortalama piyasa beklentisi olan -265,6 milyon TL’nin altında, -119,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. AKK başına birim gelir 2Ç20’de yıllık bazda %14 artışla 4,30€ seviyesine yükselirken, geçen yılın aynı döneminde 3,10€ seviyesinde yer alan AKK başına birim gider düşük kapasitenin yanısıra sabit giderlerin etkisiyle 2Ç20’de 19,4€ seviyesine yükseldi. Böylece birim gelir-gider makası daralarak operasyonel karlılığı baskıladı.

 Finansman gideri net karı baskılamaya devam etti. Operasyonel olmayan tarafta ise, ağırlıklı olarak türev araçların gerçeğe uygun değer farklarından oluşan giderler kaynaklı 236,9 milyon TL seviyesinde gerçekleşen esas faaliyetlerden net diğer gider net zararı artıran ana unsur oldu (2Ç19: 4,3 milyon TL esas faaliyetlerden net diğer gider kaydedilmişti). Ayrıca, yıllık bazda 26,8 milyon TL azalış göstermesine rağmen 36,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net finansman gideri de net zararı artıran bir diğer unsur oldu.

 Sonuçların hisse performansına negatif yansıyacağını düşünüyoruz. Beklentilerden kötü gelen net zarar rakamı dolayısıyla finansalların hisse performansına etkisinin negatif olacağını düşünüyoruz. Mevcut durumda PGSUS için 12 aylık hedefimiz 56,90 TL seviyesinde bulunuyor. Ancak, şirketin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı gözden geçirip güncelleme notu paylaşıyor olacağız.

Kaynak: Halk Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN