Oyak Yatırım (Temmuz / 2014) Hisse Önerileri

Oyak Yatırım Aylık Hisse Önerileri:

Piyasa Görüşü: Olumlu

Önceki: Olumlu

BIST-100 Haziran ortasındaki en son raporumuzdan bu yana %1 değer kaybetti. BIST’in zayıf performansının arkasında Irak’taki olumsuz gelişmeler en önemli faktör. Reyting kuruluşları, Irak’taki gelişmelerin Türkiye’nin notu üzerindeki olası olumsuz etkilerinden bahsederken, bu ülkeye ihracatın Haziran’da %21 düşmesi konuya ilişkin kaygıları körükledi. Irak Türkiye’nin ihracatı içinde ikinci en önemli ülke konumundayken; aynı zamanda petrol ürünleri tedarikinde en önemli kaynak. Her ne kadar bölgedeki gelişmeler kısa vadede ihracatı olumsuz etkileyecek olsa da, ülkenin kuzeyinin görece daha güvenli olması, ihracatçıların mallarını güvenli bölgelere ulaştırmak için yeni yollar bulabileceği ve gelişmelerin orta-uzun vadede etkisinin giderilebileceğini düşünüyoruz.

İç piyasada Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Merkez Bankası’nın faiz indirimi takip edilen en önemli konular. Cumhurbaşkanlığı seçimi üç aday arasında şekilleneceğe benziyor. Bunlar: AKP’nin adayı Başbakan Erdoğan, CHP-MHP’nin ortak adayı Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş. TCMB Mayıs’taki 50 baz puanlık faiz indiriminin ardından, Haziran toplantısında 75 baz puanlık indirim daha yapıp politika faizini %8.75’e indirdi. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine Temmuz ve Ağustos toplantılarında devam etmesi ve faizin %8 seviyelerine gelmesini bekliyoruz. Kurun bu seviyelerde kalacağı beklentisiyle enflasyonun %9.7 ile Mayıs’ta zirve yaptığı ve yılın geri kalanında %8’lere gerileyeceği kanaatindeyiz. Faiz indiriminin yanında TCMB önümüzdeki toplantılarında faiz koridorunun alt ve üst bantlarında da değişiklik yapabilir. Küresel piyasalarda kısa vadedeki olumlu görünümün yanında, faiz indirim sürecinin piyasalar için destekleyici olmaya devam edeceği görüşündeyiz.

Son gelişmeler ve TCMB’nin faiz indirimlerinin ardından makroekonomik varsayımlarımızda yaptığımız değişiklikler sonrasında, endeks için hedef seviyemizi 84,107 olarak revize ettik. Bu da şu anki düzeye göre, BIST100 için %9 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. Bu seviyelerde daha çok banka ve bazı sanayi şirketlerinde yükseliş potansiyeli görmekteyiz.

Bankacılık hisseleri arasında, HALKB ve VAKBN en beğendiğimiz hisseler arasındadır. HALKB, geçmiş seviyelerine göre düşük çarpanlarda işlem görüyor. VAKBN’ı ise TL yükümlülüklerinin toplam yükümlülüklerdeki payının diğer bankalara göre yüksek olması, sorunlu krediler tarafında da kredilerin tahsili konusunda daha öncü olduğu için beğeniyoruz. Enerji segmentindeki büyümenin SAHOL‘in finansallarına yansıyacağı beklentisiyle hisse listemizde yer alıyor. Atatürk Havaalanı’nda kullanılan kapasitenin artması ve yeni park alanlarının kapasite problemini bir miktar rahatlatacağı beklentisiyle TAVHL’nı beğenmeye devam ediyoruz. Fiyat/maliyet dinamikleri ve yurtiçi talebin hala güçlü seyretmesi ile EREGL son dönemdeki performansına rağmen endeksin üzerinde getiri sağlamaya devam edecektir. Defansif yapısı ve güçlü karlılığı ile BRISA endeksin üzerinde getiri sağlamaya devam ediyor. Uluslararası operasyonlarında büyüme devam ederken, Türkiye pazarında da gazlı içecek talebinin beklentilerden önce toparlanma sinyalleri göstermesi ile CCOLA’yı en çok tercih ettiğimiz hisseler listesinde tutmaya devam ediyoruz. DYHOL-DOHOL birleşmesi ile ulaşılan yeni yapının DOHOL için olumlu olacağını düşünüyoruz

BIMAS al- KCHOL sat ikili işlemine devam ediyoruz. 1. çeyrek sonuçlarının ardından hisse fiyat performansının endeksin gerisinde kalması ve büyümeye dair beklentileri güçlü olması sebebiyle BIMAS’ı beğeniyoruz. KCHOL’in ise net aktif değerine iskontosu son bir senenin ortalaması olan %8’in altında seyretmektedir. TKFEN ise taahhüt tarafında marjlardaki toparlanmanın devam edeceği beklentisi ise portföyümüzde bulunuyor. İran ile ilgili olumlu gelişmeler potansiyeli nedeniyle TKFEN al/GUBRF sat ikili işlemini ise kapatıyoruz.

Portföyümüzde EREGL’i KRDMD ile değiştiriyoruz. EREGL temettü dağıtımının ardından %24 değer kazandı ve endeksin %27 üzerinde performans sergiledi. Kapasite yatırımlarının sonuna yaklaşan KRDMD’in, hammadde maliyetlerinin düşük seyretmesinden yararlanmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Son olarak, THYAO’a göre daha fazla yükseliş potansiyeli bulunan PGSUS’ı portföyümüze dahil ediyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Oyak Yatırım 2014 Temmuz Portföyü

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin