Migros Hisse Önerisi / İş Yatırım – (06.11.2015)

Migros Hisse Önerisi – İş Yatırım

Yükselme Potansiyeli 46%

Güçlü gelir büyümesi

Migros 2Ç15’te 2,3mn TL satış geliri elde etti, bu %17 oranındaki büyümenin en önemli nedeni özellikle Petrol Ofisi ile yapılan anlaşma ile benzin istasyonlarında açılan MigrosJet mağazaları ile beraber hızlanan mağaza açılışları ve yüksek seyreden gıda enflasyonuydu. Brüt kar marjı güçlü, VAFÖK marjında hafif daralma Brüt kar marjı tedarik zincirine odaklanılması sayesinde 0,2 puan artışla 2Ç15’te %26,6 olarak gerçekleşti. 2Ç15 VAFÖK ise hızlı büyümeyle birlikte operasyonel maliyetlerin artması nedeni ile %12 artışla 121mn TL olarak açıklandı ki VAFÖK marjında 0,2 puan gerileme yaşanmasına neden oldu. Borç yeniden yapılanması tamamlandı Migros 830mn Euro tutarındaki borcunu dört yerli ve bir Katar bazlı banka ile yeniden finanse etti. Bu yeni borcun 730mn Euro tutarındaki kısmı Euro bazlı, 100mn € tutarındaki kısmı ise TL olarak yenilendi. Borçların vadesi 8 yıl olarak belirlendi ve altı ayda bir geri faizli geri ödeme planı oluşturuldu. Bu miktarın haricinde gerekli durumlarda kullanılmak üzere benzer şartlara sahip 100mn Euro tutarında bir işletme sermayesi kredisi de ayrıldı. Kredi karşılığında MH Perakendecilik ve Moonlight Capital tarafından sahip olunan Migros hisseleri rehin gösterildi. Uzun vadeli kredinin refinansmanı yatırımcılar tarafından uzun süredir beklenen bir gelişmeydi. Yeni ortağın gelecek büyümeye olumlu etki etmesi bekleniyor BC Partners’ Anadolu Endüstri Holding’e %40,25 oranında Migros hissesi satısı Rekabet Kurumu onayının ardından 10 Temmuz 2015’te tamamlandı. Biz şirketin ortaklık yapısında yaşanacak bu değişikliğin önümüzdeki yıllardaki büyümesine olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. AL tavsiyemizi koruyoruz Migros 2015 yılı için çift haneli satış büyümesi ve %6-%6,5 civarında VAFÖK marjı beklentilerini koruyor ancak 150-200 tane yeni magaza açılısı hedefini 175-200 mağaza olarak yukarı yönlü revize etti. Bu hedefler 2014 yılında öngörülen ve gerçekleştirilen hedeflerle aynı paraleldedir. Biz şirket için AL tavsiyemizi koruyoruz. Tavsiyemizin riskleri olarak TL’nin Euro karsısında hızlı değer kaybetmesini, şirketin faaliyetlerini olumsuz etkileyebilecek mevzuat değişiklerini ve tüketici güveninde yaşanabilecek ani gerilemeyi sıralayabiliriz.

TÜM ÖZEL HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin