Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (8-12 Temmuz 2019)

Borsada banka hisseleri öncülüğünde çıkış hareketi sürüyor. Döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında düşüş eğimleri sürmekle birlikte tepki yükselişleri görülüyor.

ABD ve Avrupa merkez bankalarından gelen faiz indirim söylemlerine G-20 zirvesinin sonuçları eklenince iç ve dış piyasalar olumlu seyrini sürdürdü. Önümüzdeki dönemde beklentilerden çok gerçekleşmeler önem kazanacak. Rusya’nın Temmuz ayı içinde S-400 füze sistemlerini Türkiye’ye teslim etmesi bekleniyor. Olası bir yaptırım konusunda ABD’nin tavrı netlik kazanabilir. Diğer yandan ABD-Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinde belirsizlik sürüyor. Dış piyasalarda Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin oldukça üzerinde gelmesi (164 bin beklenirken 224 bin açıklandı) Fed’in 31 Temmuz’daki faiz indirim beklentilerini zayıflattı. Verilerin güçlü ABD ekonomisine işaret etmesiyle ABD doları değer kazandı, borsalara kâr satışları geldi, ABD tahvil faiz oranları yükseldi, altının ons fiyatı geriledi. Avrupa Merkez Bankası için sonbaharda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için ise 25 Temmuz’daki toplantıda faiz indirim beklentileri korunuyor. TCMB’nin faiz indirim beklentisini arttıran sebeplere göz attığımızda, enflasyon düşüşünün sürmesi ve TCMB faizi ile makasın açılması, piyasa faizindeki (gösterge faiz) düşüş, ekonomiye ivme kazandırmak, Türkiye’nin ülke risk puanındaki (CDS) gerilme ve döviz kurlarının gevşemesinin faiz düşüşüne imkan sağlayacak seviyelere çekilmesi gibi bazı gelişmeleri saymak mümkün. Bir diğer gelişme Türkiye’nin de yer aldığı gelişen ülke piyasalarına global finans dünyasının bakışının olumlu yönde değişmeye başlaması oldu. Borsada kısa sürede oluşan prim ve döviz kurlarındaki düşüşü dikkate aldığımızda olumlu gelişmelerin belli ölçüde fiyatlandığını söylemek mümkün. Bu açıdan piyasalarda yorgunluk ve daha temkinli görünüm öne çıkabilir.

Endekste yükseliş sürmekle birlikte kısa dönem için önemli direnç seviyelerine ulaşıldı. İlk destek 98.400 seviyesinde. Endeksin gücünü koruması için bu seviyenin üzerinde tutunması önemli olacak. Aksi takdirde sonraki destekler 96.600-96.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 100.500 ve 102.000 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 102.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 105.000-106.00 seviyelerinde. Endekste yükseliş trendi korunmakla birlikte direnç seviyelerinde satışlar görülebilir.

BORSADA YABANCI TAKASLARI NE DURUMDA?

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin