Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (6-10 Ocak 2020)

Borsada kâr satışları görülürken genele yaygın bir satıştan söz etmek mümkün. Ancak geri çekilmelerde destek noktalarında zayıf da olsa tepki alımları görüldü. Döviz kurlarında çıkış devam ediyor.

Piyasalar yeni yıla dalgalı seyirle başladı. İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Irak’ta ABD güçleri tarafından öldürmesi piyasalarda gerilimi yükseltti. Jeopolitik risklerin artmasıyla borsalarda düşüş, altın (ons/dolar) ve petrol fiyatlarında ise yükseliş görüldü. Diğer yandan Libya’da devam eden iç savaş ve TBMM’de kabul edilen Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme kararı var. Son gelişmeleri dikkate aldığımızda jeopolitik gelişmeler bir süre daha gündemimizde olacak gibi görünüyor. Petrol fiyatındaki yükseliş ithalatçı konumdaki Türkiye için yeni maliyet ve enflasyon açısından ayrıca olumsuz. Enflasyonu ve buna bağlı olarak faiz oranlarını aşağı çekme çabasındaki ekonomi yönetiminin işi zorlaşabilir. Gerek Borsa İstanbul gerekse Dow Jones Endeksi (ABD) başta olmak üzere dış borsalar İran olayını zirve seviyelerinde karşıladı. Bu yüzden düşüş yönlü ilk tepkileri biraz sert oldu. Piyasalar İran’dan karşı bir hamle gelecek mi konusuna odaklanmış durumda. Küresel ekonomideki yavaşlama ve durgunluk, parasal genişleme ve düşük faiz ile aşılmaya çalışılırken gerilimin artması daha kötüsü çatışmaya dönüşmesi olasılığı piyasalar için olumsuz bir durum. Olayın kısa sürede sonlanması ve gerilimin düşmesi durumu söz konusu olduğu takdirde piyasalar bıraktığı yerden devam eder. Diğer gündem ise ABD Başkanı Trump’ın 15 Ocak’ta imzalanacağını söylediği ABD-Çin ticaret anlaşması olacak. Türkiye-ABD ilişkileri, 8 Ocaktaki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesi, açıklanacak Hazine nakit dengesi, işsizlik verileri ve ABD tarım dışı istihdam verileri diğer konu başlıkları olacak. Dalgalı bir piyasa görülebilir.

Endekste kâr satışlarına rağmen çıkış trendi koruma çabasında. İlk destekler 113.000-112.500 seviyelerinde bulunuyor. 112.500 seviyesinin altında sonraki destekler 110.000-109.000 seviyelerinde. İlk direnç ise 114.500 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için 116.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 119.000-121.000 seviyelerinde. Endeks kâr satışlarının etkisinde kalabilir.

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN