Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (6-10 Mayıs 2019)

Borsada dalgalı seyirle düşüş eğilimi sürerken zayıf işlem hacmi dikkat çekti. Döviz kurlarında yükseliş hareketi devam ediyor.

Piyasalar yoğun iç ve dış gündem ile birlikte baskı altında kalmaya devam ediyor. Merkez bankası kararları, nisan enflasyon datası, YSK’dan beklenen İstanbul kararı, ABD-Çin ticaret görüşmeleri, Türkiye-ABD ilişkileri yakından izlenen konu başlıkları. İç piyasalar gündem nedeniyle dış piyasalardan olumsuz ayrışmasını sürdürüyor. İstanbul seçim sonuçları için YSK’da devam eden itiraz süreci diğer gündemin biraz daha önüne geçmiş durumda. Bu hafta bir karar bekleniyor. Piyasaların ekonomik gündeme dönmesi için YSK’nın kararı önemli olacak. Beklentilerin altında gelen nisan enflasyon verileri 12 Haziran’daki merkez bankası toplantısı ve olası faiz indirimi için referans olarak görüldü. Nisan ayında döviz kurları ve petrol fiyatındaki artışa rağmen enflasyonun beklentilerin altında kalmasını gıda fiyatlarındaki yükseliş ivmesinin azalmasına ve zayıf talebe bağlamak mümkün. Nisan enflasyonu her ne kadar beklentilerin altında kalsa da hala yüksek. Gerekçeden çok sonuç üzerinden gidecek olursak merkez bankası faiz oranı ile enflasyon arasındaki makasın açılması faiz indirimi olasılığını güçlendiren bir başka etken. ABD-Türkiye ilişkilerinde Rusya’dan S-400 füze sistemleri alınmasına ilişkin polemikler devam ederken ABD başkanı Trump’ın Türkiye’yi ziyaret edebileceği haberi gerilimi ne ölçüde yumuşatacak bakalım. Dış piyasalarda iyimser bir hava hakim. Küresel ekonomideki yavaşlama beklentilerine rağmen ABD ekonomisinin gücünü koruması borsalardaki yükselişi destekliyor. Cuma günü beklentilerin üzerinde gelen ABD tarım dışı istihdam verileri güçlü ekonomik görünümü teyit ediyor. İç gündemin etkisindeki piyasalarda temkinli görünüm devam ediyor.

Endekste tepki alım denemelerine rağmen düşüş trendi sürüyor. İlk destekler 93.000-92.000 seviyelerinde. Bu seviyelere geri çekilmelerde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde sonraki destek 90.500 seviyesinde bulunuyor. İlk direnç ise 96.000 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Tepki çıkışın devamı için 96.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 98.500-99.200 seviyelerinde bulunuyor. Endekste destek seviyelerinde tepki alımları görülse de düşüş trendi korunabilir.

PİYASALARI CEBİNİZDEN ÜCRETSİZ VE CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin