Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (5-9 Mart 2018)

Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri

Borsada düşüş görülürken gösterge faiz oranları ve döviz kurlarında ise yükseliş var. Sermaye piyasalarına göre para piyasaları daha sakin.

Piyasalarda dalgalı seyir sürüyor. İç gündemin piyasalar üzerindeki etkisi zayıflarken dış kaynaklı gelişmeler öne çıkmış durumda. Fed başkanı Powell’in Kongre’de yaptığı sunumda “daha fazla kademeli faiz artışına” vurgu yapan açıklamaları sonrası dış borsalarda görülen düşüş iç piyasalara yansımalarını sürdürüyor. Ayrıca ABD başkanı Trump’ın ABD’nin demir çelik ithalatına %25, alüminyuma %10 gümrük tarifesi uygulayacağını açıklaması borsalar tarafından olumsuz fiyatlamaya başladı. Diğer yandan demir çelik ithalatında Türkiye’ye ve demir çelik şirketlerine etkileri konusu tartışmaya açıldı. Piyasanın olumsuz baktığı nokta, Trump’ın bu söylemelerinin bir “ticaret savaşı” başlatacağı endişesi. Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin ticari önlemleri Çin’in çıkarlarına zarar verirse korumaya yönelik önlemler alacağız, diyerek bu yönde ilk sinyali Cuma günü verdi zaten. Ardından AB komisyonu da “AB’nin sanayisini korumaktan kaçınmayacağız” dedi. Piyasalarda önümüzdeki hafta sonuçlarına göre önemli olabilecek gündem konuları var. 5 Mart Pazartesi Şubat enflasyon verileri, 7 Mart Türkiye merkez bankası toplantısı, 9 mart Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verileri var. Enflasyonda geçen yıla göre düşüş eğilimin korunması beklenirken piyasa merkez bankasından bu aşamada faiz değişikliği beklenmiyor. ABD tarım dışı istihdam verileri ise 21 mart Fed toplantısı için bir veri sağlayacak ama Fed’in faiz politikası başkan Powell’in açıklamalarıyla netleşti zaten. Mart toplantısında faiz artırımına kesin gözü ile bakılırken daha çok 2018 yılında faiz artırım sayısı tartışma konusu. Dış borsalardaki düşüşün devamı halinde iç piyasalar direnmekte zorlanabilir.  Türkiye’nin Afrin operasyonu devam ederken piyasaların bu yöndeki duyarsızlığı sürüyor. Dış kaynaklı gelişmelerin etkisiyle zayıf görünüm sürebilir.

Endekste düşüş devam ediyor. İlk destekler 114.000-113.500 seviyelerinde. Bu seviyelerin üzerinde tepki görülebilir. Aksi takdirde sonraki destekler 112.500-111.000 seviyelerinde. İlk dirençler ise 118.400-119.300 seviyelerinde. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 119.300 seviyesinin geçilmesi önemli. Bu durumda sonraki direnç 121.500 seviyesinde. Endekste destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı korunabilir.

TEKNİK ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin