Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (5-9 Ağustos 2019)

Borsada kâr satışlarına bağlı düşüş görülürken gösterge tahvil faiz oranı ve döviz kurlarında ise düşüş eğilimi sürüyor.

Piyasalarda olumlu hava zayıflamaya başladı. Faiz indirimlerinin etkisi azaldı, diğer gündem konuları fiyatlanmaya başladı. Fed’den gelen çeyrek puanlık faiz indiriminin ardından başkan Powell’in ileriye dönük faiz politikası hakkındaki çelişkili açıklamaları piyasalara olumsuz yansıdı. Merkez bankalarından gelen faiz indirimlerinin amacı ekonomiye destek vermek. TCMB’nin amacı da bu. Merkez bankasının faiz indirimi sonrası başta konut sektörü olmak üzere reel sektörde bir hareketlilik bekleniyor. Birçok banka kredi faiz oranlarını düşürerek bu hamleye hemen cevap verdi. Faiz indirimlerinin ekonomideki canlanmaya katkısı ne ölçüde olacağı konusu yakından izlenecek. İşsizlik, satın alma gücündeki zayıflama, hane halkının yüksek borç yapısı bu beklentiyi zayıflatacak gelişmeler. TCMB’nin faiz hamlesi sonrası piyasa faiz oranları ve döviz kurlarında bir gevşeme görüldü. Bankalardaki döviz mevduatında bir çözülme var mı sorusunun cevabı açısından önümüzdeki günlerde BDDK verileri çok yakından takip edilecek. TCMB başkanı Uysal, sunumunda 2019 enflasyon tahminini yüzde 14.6’dan 13.9’a çekti. Bu durum yeni faiz indirimleri gelebilir yorumlarını da beraberinde getirdi. Fakat faiz indirimleri enflasyona çapalanmış durumda. Bugün Temmuz enflasyon verileri açıklanacak. Dış gündem de ise Trump’ın Çin ile ilgili açıklamaları öne çıktı. ABD-Çin ticaret görüşmeleri yeni başlamışken Çin’den ithal edilen ürünlere 1 Eylül itibariyle 300 milyar dolarlık yüzde 10’luk ek gümrük vergisi kararı açıkladı. Bu açıklama sonrası küresel ekonomideki durgunluk beklentileri tekrar alevlendi ve dış borsalar, petrol fiyatı, ABD tahvil bono faiz oranları düştü ve 10 yıllık bono faizi yüzde 2’nin altına kaydı. Faiz düşüşü ve jeopolitik risklerdeki artışa bağlı olarak güvenli liman ihtiyacına binaen altın fiyatı (ons/dolar) yükseldi. Çin de karşılık verdi. Merkez bankalarından gelen faiz indirimleriyle birlikte başlayan kur savaşları tartışmalarına şimdi tekrardan ticaret savaşı da eklendi. Yeni beklenti ihtiyacındaki piyasalarda iyimserlik zayıflıyor.

Endekste yükseliş hareketi yerini düşüşe bıraktı. Çıkış trend desteği kırıldı. İlk destek 99.200 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde tutunamaması durumunda sonraki destekler 98.000 ve 96.200 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 101.500 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Olası tepki çıkışın devamı için 101.500 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki direnç 104.150 seviyesinde bulunuyor. Endekste çıkış hareketi güç kaybetmekle birlikte yükseliş denemeleri satışla karşılaşabilir.

HİSSE LAB İLE KAZANDIRAN HİSSELERİ “ÜCRETSİZ” YAKALAYIN!

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin