Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (31 Mayıs – 4 Haziran 2021)

Dış piyasalarda iyimserlik sürüyor. Güçlü ekonomik veriler ile birlikte ABD’de enflasyon kaygılarına rağmen düşük faiz ve parasal genişlemenin devam edeceği beklentilerinin bu görünümde önemli payı var. Ayrıca parasal sıkılaştırma tartışmaları başladığından bu yana açıklamalar daha yakından izleniyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada “Faiz oranları olağanüstü düşük seviyede ve çoğu ekonomist bu durumun süreceğine inanıyor. Enflasyondaki artışın geçici olacağını ancak bu yılın sonuna kadar sürebileceğini” söyledi. Diğer yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın altyapı yatırımlarını artırmak için 6 trilyon dolarlık bir harcama bütçesi sunacak. Kamu harcamaları önümüzdeki yılda da devam edecek. Bir yandan ısınan ekonomi için parasal sıkılaştırmanın ne zaman olabileceği tartışmaları sürerken diğer yandan yeni harcama bütçeleri için hazırlıklar sürüyor. Ayrıca ekonomik veriler olumlu gelmeye devam ediyor. ABD haftalık işsizlik başvuruları 406 bin kişi olarak gerçekleşirken pandemi sürecindeki en düşük veri. ABD’de ilk çeyrek büyümesi ise % 6.4 oldu. ABD ve Almanya başta olmak üzere dış borsalarda çıkış trendleri korunuyor.

Altın fiyatındaki yükseliş devam ediyor. ABD 10 yıllık bono faiz oranı % 1.60 seviyesinin üzerinde kalmakta zorlanırken ABD dolarında zayıf, euroda güçlü görünüm söz konusu. Yüksek enflasyona karşılık düşük faizin devamı olasılığı (negatif faiz) ve parasal genişlemeye bağlı olarak altın fiyatı güç kazanmış durumda. Kripto paralardaki çözülme ve talepteki artış altın fiyatını destekleyen diğer gelişmeler olarak görülüyor. Yılsonuna kadar enflasyonun yüksek kalacağı kabul edilmekle birlikte merkez bankaları en azından bir süre daha faiz artırma düşüncesinde değiller. Parasal sıkılaştırma için ağırlıklı olarak telaffuz edilen tarih sonbahar. Aşı uygulamalarındaki başarı, pandeminin kontrol altına alınmasıyla ülkelerin kısıtlamaları hafifletmesi veya normalleşmesi ekonomilerdeki aktiviteyi daha da hızlandırması bekleniyor.

Bu hafta veri akışı oldukça yoğun olacak. Bugün Türkiye’nin 2021 yılı ilk çeyrek büyümesi açıklanacak. Piyasa beklentisi %6.4 olurken Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan % 6 gibi bir büyüme bekliyor. Mayıs enflasyon beklentisi ise aylıkta yüzde 1.50-1.55, yıllıkta % 17.30-17.40 civarında. Cuma günü ise ABD tarım dışı istihdam verisi ile Moody’s Türkiye kredi notu değerlendirmeleri var. Hatırlanırsa ABD nisan tarım dışı istihdam verileri büyük sürpriz yapmış, 1 milyon beklenirken 226 bin olarak açıklanmıştı. Veri sonrası piyasalar oldukça dalgalı bir seyir izledi, altın ve borsalar yükselirken ABD doları değer kaybetmişti. Verilerin sonuçlarına göre piyasalar üzerinde etkisi derin olabiliyor. Siyasi gelişmeler de yakından izlenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim tarihi konusunda 2023 yılı vurgusu kayda değer.

TCMB verilerine göre, nisan ayının son haftasından itibaren hisse senetleri ve tahvil bonoda yabancı girişleri devam ediyor. 21 mayıs ile biten haftada yabancı yatırımcılar hisse senetlerinde 51 milyon dolar, tahvil bonoda 174.8 milyon dolarlık alım yaptılar. Yabancı yatırımcıların elindeki tahvil bono ve hisse senetleri tutarı 30 milyar dolar civarında seyrediyor. Son haftalardaki yabancı girişlerinin piyasaların seyri üzerindeki etkileri zayıf. Borsa toparlanmakta zorlanıyor, gösterge tahvil faiz oranı ise yükseliyor. Giriş rakamları çok büyük meblağlar olmayınca piyasaya etkileri de zayıf oluyor. Dış piyasalardaki olumlu havaya karşılık iç piyasalar daha zayıf bir görünüm veriyor.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN