Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (31 Aralık 2018 – 4 Ocak 2019)

Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri

Borsa tepki çıkışları zayıf hacim nedeniyle direnç seviyelerini geçemezken gösterge faiz oranları ve döviz kurlarında düşüş devam ediyor.

Piyasalarda dış gündem ağırlık bir gündem var. ABD başkanı Trump’ın Fed faiz politikası ve başkan Powell ile ilgili söylemleri dış piyasaları dalgalandırmaya devam ediyor. Faiz artırımına karşı olduğunu söylerken borsadaki düşüşlerin hisse senetleri için alım fırsatı olduğu açıklamasını yaptı. Fed başkanını kovmayı dahi düşündüğü yönünde haberler çıktı. Meksika duvarı ödeneğine bağlı bütçe krizi nedeniyle hükümet kapandı. Bu gelişmeler doğal olarak başta ABD olmak üzere dış borsalara olumsuz yansıdı. Daha sonra Beyaz Saray’dan Fed başkanı Powell’in yerinin yüzde yüz güvencede olduğu açıklamasını ABD heyetinin ticaret savaşı konusunda Ocak ayında Çin’i ziyaret edeceği açıklaması izleyince dış piyasalar biraz rahat nefes aldı. İç gündemde ise yüzde 26 zamlanan asgari ücret, doğalgaz ve akaryakıtta yüzde 10’luk indirimler, Çarşamba günü açıklanacak Aralık enflasyon verileri var. Döviz kurlarının düşük seyretmesi, akaryakıt fiyat indirimlerine bağlı olarak Aralık enflasyonunun sıfır veya çok az artı eksi, yıllığın ise 20-21 seviyelerinde çıkması bekleniyor. Bir diğer dikkat çeken gündem BDDK’nın bankalar ile ilgili değerlendirmeleri. BDDK, 2019 yılında bankaların takipteki kredi oranının yüzde 6’ya yükselmesi, sermaye yeterlilik rasyosunun da yüzde 15.5 seviyesine düşebileceği öngörüsünde bulundu. Bu açıklama çok da sürpriz değil. Reel sektördeki sıkıntının bankalara yansıdığı biliniyor. Yüksek kur ve faize bağlı artan finansman giderlerinin yanı sıra yavaşlayan bir ekonomide borç ödeme kapasitesinin düşmesi beklenen bir durumdur. Türkiye son yıllarda özel sektör ağırlıklı yüksek oranda borçlandı. Ağustostaki kur ve faiz şoku sonrası yavaşlayan ekonomiyle birlikte borçlanma ile ilgili sorunlar belirginleşti. Bu açıdan bankacılık sektörü önümüzdeki yıl da yakın takipte olacak sektörlerin başında geliyor. Yeni beklenti oluşturmakta zorlanan piyasalarda dış gündeme bağlı olarak temkinli görünüm sürebilir.

Endekste düşüş sürüyor. İlk destekler 89.300-88.500 seviyelerinde. Bu seviyenin üzerinde tepki alımları görülebilir. Sonraki destekler 85.000-84.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 95.000 seviyesinde görülüyor. Tepki çıkışın güç kazanması ve düşüş trendinin kırılması için bu seviyenin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 96.800 ve 99.500-100.700 seviyelerinde. Endekste destek noktalarında tepki alımları görülse de satış baskısı korunabilir.

TEKNİK ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin