Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (30 Aralık 2019 – 3 Ocak 2020)

Borsada yükseliş hareketi devam ediyor. Ancak çıkış hareketi ivme kaybederken hisse bazlı hareketlilik izleniyor. Döviz kurlarında ise yükseliş eğilimi kısa düzeltmelerle birlikte sürüyor.

Piyasalar kapanışı yılın zirve seviyelerinde tamamlamaya hazırlanıyor. Dış borsalarla birlikte Borsa İstanbul açısından 2019 oldukça verimli geçti. Bu görünümde en önemli etken düşük faiz oldu. Merkez bankalarından gelen faiz indirim kararları alternatif piyasa olması açısından hisse senetlerini öne çıkardı. Türkiye ekonomisinde küçülmenin ardından tekrar zayıf da olsa büyümeye geçilmesi, şirket bilançolarında satış ve kârlılık artışı da önemli bir fiyatlama konusu oldu. Diğer yandan fiyat kazanç oranları gibi kriterler dikkate alındığında Borsa İstanbul gelişen ve gelişmiş birçok ülke borsalarından temel olarak pahalı sayılmaz. Ancak özel iç gündem ve ekonomideki zayıf büyüme eğilimi Borsa İstanbul’u 2019 yılının ilk on ayında baskı altında tuttu. Suriye ve Türkiye-ABD ilişkileri ilk akla gelen konu başlıkları. Önümüzdeki haftanın iç gündemine bakacak olursak, yılın son enflasyon verisi olan Aralık enflasyonu var. Merkez bankası faiz kararı için referans olması nedeniyle önemli olacak. Muhtemelen yıllık yüzde 11-12 aralığında tamamlanacak. TCMB politika faiz oranının yüzde 12 olduğunu dikkate alırsak enflasyon faiz makası kapanmış görülüyor. Faiz konusunda en azından bu aşamada yeni indirimler için pek marj görünmüyor. Dış piyasalara baktığımızda Dow Jones Endeksi (ABD) yeni rekorlar deneyerek çıkış trendini sürdürüyor. Borsalar kadar dikkat çeken diğer yatırım aracı altın oldu. Ancak sadece altın değil sanayi emtiaları başta olmak üzere diğer bazı emtia fiyatlarındaki yükselişleri de dikkate almak gerekir. Kısa dönemde olumlu gelişmeleri önemli ölçüde fiyatlayan borsalar başta olmak üzere piyasalarda iyimserlik sürüyor.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 113.000-112.000 seviyelerinde bulunuyor. 112.000 seviyesinin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 110.000-109.000 seviyelerinde. İlk direnç ise 114.500 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için 114.500 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 117.000-118.000 ve 1121.500 seviyelerinde. Endekste çıkış trendi sürüyor. Ancak direnç seviyelerinde kâr satışları konusunda piyasaya duyarlı olmakta yarar var.

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN