Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (27-31 Mayıs 2019)

Borsada düşüş hareketi devam ediyor. Ancak geri çekilmelerde görülen tepki alımları zayıf. Döviz kurları ve gösterge bono faiz oranlarındaki yükseliş eğilimi sürüyor.

Piyasalarda gergin hava, borsada tepki yükselişi, döviz kurlarında kâr satışları ile biraz yumuşamaya başladı. Ancak toparlanma çabalarının güç kazandığını söylemek için erken. Benzer görünüm dış piyasalar için de geçerli. Öncü borsa endekslerinde düşüş sonrası tepki alımları, düşüş eğilimindeki ABD tahvil bono faiz oranlarında yükselişler görülüyor. Dış gündemin ilk sırasında ABD-Çin ticaret savaşı var. Karşılıklı hamle ve açıklamalarla çözüm konusundaki belirsizlik devam ediyor. Anlaşma için umutlar Haziran sonunda Japonya’da yapılacak G-20 zirvesine kalmış görünüyor. İç gündemde ise Türkiye-ABD ilişkilerinde Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemleri alımı konusundaki gerginlik öne çıkmış durumda. ABD alınmaması için uyarılar yaparken Türkiye ve Rusya bu olayı bitmiş bir anlaşma olarak görüyor. Haziran veya Temmuz gibi bir şekilde netleşme bekleniyor. İç gündemin diğer satır başlıkları ekonomik veriler ve siyaset görülüyor. 23 Haziran İstanbul seçimine yönelik bekleyiş sürerken bu aşamada siyasetin piyasalar üzerindeki Ekonomideki gidişata yönelik veriler tarafında ise bazı toparlanma sinyalleri henüz güç kazanmış değil. 31 Mayıs’ta açıklanacak 2019 yılı ilk çeyrek büyüme verisi önemli. Piyasa beklentisi yüzde 2 veya biraz üzerinde bir küçülmenin olacağı yönünde. ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı, jeopolitik riskleri artırıp risk iştahını azaltınca altın fiyatlarında yükseliş görüldü. ABD tahvil faiz oranlarının son dönemde düşüş eğiliminde olması ve ABD dolarının hafif değer kaybı da altındaki yükselişe katkı yaptı. Borsaistanbul’da olumsuz gelişmelerin belli ölçüde fiyatlanmasına bağlı tepki alımları görülüyor. Piyasalar üzerinde baskı korunmakla birlikte toparlanma çabaları sürebilir.

Endekste son dönemdeki düşüş hareketi uzun dönemli trend destek seviyelerinde tepki alımlarıyla karşılaştı. İlk destekler 84.600-83.500 seviyelerinde. Bu seviyelere geri çekilmelerde tekrar tepki alımları görülebilir. Sonraki destekler 82.000-80.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 88.500 ve 90.500 seviyesinde. 90.500 daha önemli. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Sonraki dirençler 93.500-95.000 seviyelerinde bulunuyor. Endeksteki tepki yükselişinin direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

BORSADA YABANCI TAKASLARI NE DURUMDA?

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin