Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (26-30 Nisan 2021)

Yoğun gündem ile birlikte piyasalarda dalgalı seyir devam ediyor. Türkiye-ABD ilişkileri, salgın hastalıkla ilgili gelişmeler, merkez bankaları kararları, Rusya-Ukrayna ve ABDRusya ilişkileri, ABD uzun dönem faiz oranındaki gerileme ve altın fiyatındaki hareketlilik, makroekonomik veriler yakından izlenen konu başlıkları. ABD’nin 1915 olaylarına ilişkin açıklamaları Türkiye-ABD ilişkilerini daha da gerdi. S-400 konusuyla ilgili mevcut bir gerginlik zaten vardı. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden seçim sonrası ilk telefon görüşmelerini yapmış, Haziran’da NATO zirvesinde ikili görüşme kararı almışlardı. Daha sonra gelen açıklama doğal olarak Türkiye’nin tepkisiyle karşılaşırken bu gelişmenin piyasalar üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Ancak çok derin bir etkiden söz etmek yerine daha sınırlı bir etki beklenebilir. Salgın hastalık gerek iç ve dış piyasaların ortak gündemi. Türkiye özelinde ek kısıtlama önemleri beklenti dahilinde. Bu yönde önümüzdeki günlerde daha net bilgiler gelebilir. Diğer yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın sermaye kazançları üzerinden alınan vergi oranını artırmayı planladığı haberi önemli. Haberin detayında, sermaye kazancı vergi oranının yüzde 39,6’ya çıkarılmasını, mevcut ek vergi ile birleştiğinde, yüzde 43,4’e kadar çıkabileceği belirtilirken yıllık geliri 1 milyon doların üzerinde olan kişilerden toplanan sermaye kazancı vergisini yaklaşık iki katına çıkarılması bilgiler var. Varlıklı kesimlerden alınacağına göre bir bakıma varlık vergisi gibi. Teşvik ve destek paketleriyle verilenlerin varlıklı kesimden vergi yoluyla geri alınması yöntemi benimsenmiş görülüyor. Bu haberin ABD borsalarına yansımaları kâr satışı ve hafif düşüş şeklinde oldu. Ancak borsaları çok da sarsmadı, çıkış trendleri korunuyor.

Dış piyasalar Çarşamba günkü Fed toplantısını beklemeye başladı. Faiz değişimi beklenmeyen toplantı sonrası Başkan Powell’ın açıklamaları yakından izlenecek. Geçen haftaki Avrupa Merkez Bankası toplantısında faiz ve politika değişimi olmamıştı. TCMB toplantısı faiz kararları yönünden hareketli olsa da parasal genişleme ve düşük faiz politikasının devam ettiği ABD ve Avrupa merkez bankalarından çok dikkat çekici karar ve açıklamalar gelmiyor. Piyasalar bu açıdan toplantı öncesi ve sonrası fazlaca bir dalgalanma yaşamıyor. Buna karşılık Borsa İstanbul, dışarıya göre daha zayıf. İç piyasaların son dönemde yakından izlenen verilerinden bir olan yurtdışı yerleşiklerin hisse senetleri ve tahvil bono işlemlerinde yani sıcak para hareketleri. 9 ve 16 nisan ile biten haftalarda çıkışın durması az da olsa girişlerin kayda değer. Son iki haftada 196 milyon dolarlık bir giriş söz konusu. Geçen haftaki gelişmeleri ise Perşembe günü göreceğiz. Borsa İstanbul’da yabancı takası yüzde 43 seviyelerinde seyrediyor. Son haftalarda çıkışların durması yabancı yatırımcıların yeni pozisyonlar için beklemede olduğu izlenimini veriyor. Bankalardaki döviz mevduatında son haftalarda değişim oranı azaldı. 235 milyar dolardan 221 milyar dolara kadar geri çekilmişti. 16 Nisan haftasında 2,2 milyar dolar artarak 225,2 milyar dolar düzeyine yükseldi. Parite etkisinden arındırıldığında ise döviz mevduatlarında artış 1,4 milyar dolar seviyesinde. Bu açıdan bakınca yerli yatırımcılar için bir bekleyiş durumunun olduğu söylenebilir. İç piyasalar ile dışarının uyumsuzluğu bir süre daha devam edebilir. İç piyasalarda zayıf piyasa görünümü sürüyor.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN