Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (24-28 Haziran 2019)

Borsada kısa dönemli çıkış sonrası gelen kâr satışlarına bağlı düşüş sürüyor. Döviz kurlarındaki düşüş yerini yükselişe bırakırken gösterge faiz oranı düşüşte.

İç piyasalarda dalgalı seyir sürüyor. Dış piyasalardaki iyimserliğin kaynağında ABD ve Avrupa merkez bankasından ardı ardına gelen faiz indirim söylemleri var. Borsalar yükseldi, dolar değer kaybetti, altın ve petrol fiyatları başta olmak üzere emtia fiyatları yükseldi, tahvil bono faiz oranları düştü. Ardından bu hafta Japonya’da yapılacak G-20 toplantısında ABD-Çin devlet başkanlarının buluşmasından uzun süredir devam eden ABD-Çin ticaret savaşına yönelik anlaşma çıkabilir türünden bir haber iyimserliği daha da artırdı. Küresel ekonomideki bu gelişmelerden en fazla yaralanacak ülkelerden biri de dış finansman ihtiyacındaki Türkiye olacak. Daha rahat ve düşük faizle borçlanma, yüksek faiz ve ucuz borsa nedeniyle tekrar carry trade uygulamaları ve sıcak para akışında artış gibi olasılılıklar akla geldi. Dış piyasalarda faiz indirimi bu aşamada söylem ve beklenti düzeyinde. Bu açıdan olasılık olarak görmek daha doğru. Piyasalar “beklentiler alınır, gerçeklere satılır” anlayışı gereği bu beklentiyi fiyatlıyor. Ancak dışarıdaki olumlu hava özel gündem nedeniyle iç piyasalara daha sınırlı yansıyor. Özellikle Türkiye-ABD ilişkileri ve S-400 olayı ilk sıralardaki yerini koruyor. Burada da yine Japonya’daki G-20 zirvesinde Türkiye ve ABD devlet başkanları orta yol bulabilir mi soruları dillendiriliyor. Dün yapılan İstanbul belediye başkanlığı seçimi sonrası dört yıl seçimsiz bir sürecin olması nedeniyle dış ekonomik gündem rahatlamışken ekonomide daha belirgin hamleler görme olasılığımız mümkün. İkiz açıklardan ekonomideki küçülmeye bağlı olarak cari açık düşse de bütçe açığı artmaya devam ediyor. Enflasyondaki düşüş TCMB’nin önümüzdeki aylarda faiz indirim olasılığını destekliyor. ABD-İran arasındaki gerilim sürüyor. Dış piyasalardaki iyimserliğe daha fazla iç piyasalar da uyum sağlayabilir. Toparlanma çabaları sürebilir.

Endekste tepki yükselişi direnç seviyelerinde satışla karşılaştı. İlk destek 92.500 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde tepki yükselişi gücünü koruyabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 90.000 ve 88.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 95.000-96.000 seviyelerinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Sonraki dirençler 98.500-99.000 seviyelerinde bulunuyor. Endekste kısa dönemli yükseliş hareketi korunuyor.

BORSADA YABANCI TAKASLARI NE DURUMDA?

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin