Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (22-26 Nisan 2019)

Borsada banka hisseleri öncülüğündeki tepki çıkışı direnç seviyelerini geçmekte zorlanırken satışla karşılaştı. Döviz kurlarında yükseliş eğilimi sürüyor.

Piyasalarda seçim sonrası da yön arayışı sürüyor. Siyasi gelişmeler güncelliğini koruyor. İstanbul’da yeni başkan görevine başlarken diğer yandan YSK’ya yapılan itiraz süreci bekleniyor. Seçim sonuçlarının piyasanın gündeminden tamamen kalkmasıyla ekonomiye dair gelişmeler öne çıkacaktır. Yavaşlayan ekonominin yanı sıra son açıklanan işsizlik ve bütçe verileri ekonomik sorunları öne çıkarmış durumda. Sanayi üretimi ve konut satışlarındaki yükselişler ekonomide toparlanma sinyalleri olarak görüldü. Seçim sonrası gelişmeleri de görmek gerekecek. Döviz tevdiat hesapları yakından izlenen bir diğer kalem. Buradaki çözülme zayıf. Bankalardaki toplam mevduatın yüzde 54’ü yabancı para. Seçimlerin tamamlanması ve bankaların mevduat faiz oranlarında 2-2.5 puanlık faiz artışı ne ölçüde etkili olacak göreceğiz. Geçen hafta merkez bankası rezervlerinin tartışma konusu olmasının döviz kurları üzerinde bir miktar yukarı yönlü etkisi olmadı değil. Dış piyasalarda ise geçtiğimiz günlerde çok farklı bir gündem yok. Dış borsalarda çıkış trendleri genelde korunuyor. Merkez bankası politikaları, küresel ekonomiye ilişkin veriler ve değerlendirmelerde olağan dışı bir sapma görülmüyor. ABD’de son açıklanan veriler güçlü konumunun sürdüğünü gösterirken ABD doları ve tahvil faiz oranlarındaki yükseliş eğilimi altın fiyatına (ons/dolar) düşüş olarak yansımaya devam ediyor. Altın fiyatlarındaki düşüşte artan risk iştahı ve güvenli liman ihtiyacındaki zayıflamanın da katkısı var. 25 Nisandaki TCMB toplantısından faiz değişikliği beklenmiyor. Türkiye-ABD ilişkileri güncelliğini korurken gerilimin dozu yapılan karşılıklı açıklamalarla zaman zaman artıp azalıyor. Türkiye’nin CDS oranı 400’ün üzerinde seyrediyor. Piyasalarda temkinli görünüm devam ediyor.

Endekste satıcılı seyir ve destek arayışı devam ediyor. İlk destekler 95.000-94.000 seviyelerinde. Bu seviyelere geri çekilmelerde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde sonraki destekler 92.500 ve 90.500 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 98.500-99.200 ve 100.600 seviyelerinde. 100.600 daha önemli. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Tepki çıkışın devamı için 100.600 seviyesinin üzerinde kalınması önemli olacak. Endekste dalgalı seyrin devamıyla destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı korunabilir.

PİYASALARI CEBİNİZDEN ÜCRETSİZ VE CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin