Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (20-24 Temmuz 2020)

Borsada kâr satışlarına rağmen çıkış hareketi sürerken hisse bazlı hareketlilik öne çıktı. Döviz kurlarındaki ise yatay bantta hareket devam ediyor.

Borsada yükseliş, döviz kurlarında yatay ve faiz oranlarında ise düşüş hareketleri korunuyor. Ekonomilerin açılmasıyla devam eden verilerdeki toparlanma, düşük faiz ve bol likidite ortamı ve son günlerde Kovid-19 virüsüne karşılık aşı çalışmalarında umut veren açıklamalar iyimserliğin devamında etkili. Buna karşılık ABD ve Çin’de son gelen bazı ekonomik verilerin beklentilerin biraz altında kalması, ABD-Çin gerginliği, artan vakalar ve ABD’de bazı eyaletlerde kapanma haberleri devam eden olumlu havanın biraz zayıflamasına yol açtı. Avrupa Birliği, bütçe ve 750 milyar Euro’luk paket konusunda anlaşmaya henüz varmış değil, görüşmeler sürüyor. Aşı çalışmalarında söylenildiği gibi bir ilerleme sağlanır, ekonomik veriler de desteklemeye devam ederse piyasalardaki olumlu seyir korunabilir. Ancak sayılan gelişmelerin önemli ölçüde fiyatlara dâhil olduğu konusunu dikkate tutmak gerekir. Ekonomiler kapalı olduğu için ikinci çeyrek bilançoları bazı sektörler dışında genelde iyi gelmeyecek. Borsa İstanbul’da geçen hafta bir kaç bilanço geldi ama çok ölçü değil. Her ne kadar nasıl geleceği az çok belli olsa da sektörlerinde öncü şirketler bu döneme ilişkin daha net fikir verecektir. ABD-Çin gerginliği tekrar gündemde. Piyasalar bu yönde ciddi bir fiyatlama yapmıyor. Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimi için Trump’ın kavgayı canlı tutma eğiliminde olduğu yaygın bir görüş. Piyasaların güç aldığı bir diğer konu, pandemide artan vaka sayılarına rağmen ekonomilerin tekrar kapanmasının zor olduğu gibi bir görüş var. İç ekonomik gündemde bu haftanın en önemli gelişmesi TCMB’nin toplantısı ve değişim beklenmeyen faiz kararı olacak. Geçen hafta da yoğun bir veri akışı vardı. TCMB’nin yabancı para mevduatlarında zorunlu karşılık oranlarını 3 puan artırması önemli. Haziran ayı konut satışları 190 binin üzerinde gerçekleşti. 101 bini ise ipotekli, yani banka kredili. Mayısta konut satışı 50 bindi. Kamu bankalarının verdiği çok düşük faizli kredi etkisini gösterdi. Dikkat çeken bir diğer konu ise konut fiyat endeksinde görülen artış. TCMB verilerine göre mayıs ayında konut fiyat endeksindeki artış yıllık bazda yüzde 23 olarak gerçekleşmiş. Haziran’da da konut fiyatlarındaki artış muhtemelen daha yüksek çıkacak. Piyasalarda olumlu seyir sürmekle birlikte yeni beklenti ve gündem ihtiyacıyla birlikte olumlu fiyatlamanın belli ölçüde yapılmış olmasına bağlı olarak zayıflama görülmesi muhtemeldir.

Endekste kâr satışlarıyla birlikte geçen hafta görülen çıkış trendinin altına salınım kaçak olarak kaldı gelen alımlarla çıkış trendi devam etti. İlk destek 117.400 seviyesinde görülürken sonraki destekler 116.000 ve 114.700-112.800 seviyelerinde. İlk direnç ise 120.200 seviyesinde. Çıkışın devamı için bu seviyenin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 122.000 ve 124.500 seviyelerinde bulunuyor. Endekste direnç seviyelerinde kâr satışları görülebilir.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN