Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (20-24 Mayıs 2019)

Borsada düşüş hareketi devam ediyor. Ancak geri çekilmelerde görülen tepki alımları zayıf. Döviz kurları ve gösterge bono faiz oranlarındaki yükseliş eğilimi sürüyor.

Piyasalarda yön arayışı sürüyor. ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı gündemin ilk sıralardaki yerini koruyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın hamlelerine Çin’in de karşılık vereceğini açıklaması gerginliği daha da artırdı. ABD’nin AB ve Japonya’ya otomobil ithalatına yapmayı düşündüğü yaptırımları altı aya kadar erteleme haberinin etkisi çok sınırlı kaldı. Küresel ekonomiyle ilgili durgunluk beklentileri mevcutken dünyanın en büyük iki ekonomisinin ticari bir savaşa girmesi dış piyasalar tarafından olumsuz algılandı ve borsalara baskı yaptı. Umutlar Haziran sonundaki G-20 zirvesinde bu sorunlar bir çözüme kavuşması yönünde. IMF başkanının söylediği gibi bu gerginlikten küresel ekonomi ve tabi ki Türkiye’de olumsuz etkilenecek haliyle. Bir de ABD-Türkiye ve ABD-İran arasında yaşanan gerginlikler var. Jeopolitik riskler tekrar öne çıkmış durumda. İç ekonomik gündemde ise İstanbul’daki seçim beklenirken siyaset biraz geriye düştü. Seçim tarihi yaklaşırken bu yöndeki fiyatlamalar artabilir. Makro ekonomik veriler daha yakından izleniyor. Sanayi üretiminde geçen aylardan başlayan toparlanma eğilimi devam ediyor. Ancak ekonomideki yavaşlamaya bağlı olarak cari açıktaki gerilme sürerken konut satışında nisan ayındaki düşüş, işsizlik ve bütçe açığının yüksek seyrini koruması dikkat çekti. Moody’s’ten gelen uyarı niteliğindeki hatta kredi not indirimi tehdidi olarak algılanan açıklamalar olumsuz fiyatlanmadı. İç piyasalar son aylarda yaşanan olumsuz gelişme ve riskleri belli ölçüde fiyatladı. Türk mali varlıklarının ucuzladığı yönünde kabul gören bir görüşler ağırlıkta. Ancak beklenti ve fiyatlamaya konu olabilecek hikaye tarafı doldurulmayınca bu aşamada çok fazla satın alınmış değil. Piyasalarda temkinli görünüm sürüyor.

Endekste düşüş trendi sürüyor. İlk destekler 85.400-84.600 seviyelerinde. Bu seviyelere geri çekilmelerde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde sonraki destekler 82.000-80.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 90.500 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Tepki çıkışın devamı için 90.500 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 93.500-95.000 seviyelerinde bulunuyor. Endekste destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı korunabilir.

PİYASALARI CEBİNİZDEN ÜCRETSİZ VE CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin