Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (19-23 Şubat 2018)

Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri

Borsada düşüşün ardından tepki alımları görülürken gösterge faiz ve döviz kurları ise daha sakin. Döviz kurlarında yurt dışı parite hareketleri etkisi gözleniyor.

Piyasalar olumlu havayı tekrar yakalamaya çalışıyor. ABD merkez bankasının devam eden faiz artırım sürecine tahvil faiz artışlarıyla piyasanın da katılmasına rağmen ABD dolarının değer kaybı sürüyor. Dolardaki zayıflama altın ve petrol gibi emtiaların yanı sıra borsalardaki yükselişe destek veriyor. Dolardaki zayıflamanın nedenleri arasında Trump’a ve politikalarına olan güven kaybı, Avrupa ekonomilerindeki toparlanmaya bağlı olarak Avrupa Merkez Bankasının parasal genişleme politikasını gözden geçireceği ve bir süre sonra parasal sıkılaştırma yönünden Fed’i izlemeye başlayacağı, ABD’nin kamu harcamaları ile bütçe ve cari açıklarında artış beklentileri, enflasyondaki yükselişe karşılık kazanç tarafının zayıf olduğundan enflasyon artışını sınırlayacağı gibi nedenleri saymak mümkün. Son günlerde her piyasa kendine göre gerekçelerle hareket etse de birbirine alternatif piyasaların eş zamanlı ve aynı yönde hareketi piyasa işleyişi açısından çok sürdürülebilir bir durum değil. Faiz artışı enflasyona, büyüyen ekonomi borsaya, enflasyon artışı ve zayıf dolar ise altındaki yükselişe katkı yapıyor. Ancak ABD tahvil faiz artışındaki yükseliş ivme borsa ve ABD dolarına etkileri daha yakından hissedilir. Dolardaki değerlenme ve faiz artışı Türkiye gibi gelişen piyasalar açısından portföy yatırımları ve carry trade  uygulamalarına olumsuz yansıyacak bir gelişme olur. Dikkat çeken bir ayrıntı belki ama borsalardaki toparlanmalarda para birimlerindeki parite etkisi hissediliyor sanki. Dow Jones Endeksi zayıflayan dolar ile daha çabuk toparlanırken eurodaki değerlenmeye karşılık Dax Endeksi ve Avrupa borsalarında toparlanma daha zayıf.Piyasalarda son günlerdeki olumlu havaya rağmen temkinli görünümün dağıldığını söylemek için erken.

Endekste tepki yükselişi devam ediyor. İlk destekler 115.500 ve 114.000-113.000  seviyelerinde. 115.500 seviyesinin üzerinde tepki çıkışı gücünü koruyabilir. İlk direnç ise 118.400 seviyesinde. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 118.400 seviyesinin geçilmesi önemli. Bu durumda sonraki direnç seviyesi 121.500 zirvesinde. Endekste yükseliş sürmekle birlikte direnç seviyelerinde satışlar görülebilir.

TEKNİK ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin