Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (17-21 Haziran 2019)

Borsada dalgalı seyir devam ederken döviz kurları ve gösterge bono faiz oranlarındaki düşüş yerini yükselişe bıraktı.

Piyasalarda dalgalı seyir devam ediyor. Fed başkanı Powell’ın faiz indirim olasılığından bahsetmesi dış piyasalara sonra da iç piyasalara olumlu yansımıştı. Dış piyasalarda olumlu hava genelde korunurken iç piyasalarda temkinli görünüm hakim. Gerek enflasyon düşüşü gerekse istihdam verileri desteklese de 18-19 Haziran’da yapılacak toplantıda faiz indirimi olasılığı zayıf. ABD doları düşüşün ardından tekrar toparlanmaya başladı. Fed faiz indirim olasılığı dışında dış piyasaların olumlu fiyatlayacağı çok güçlü bir beklenti bu aşamada görülmüyor. ABD-Çin ticaret savaşı, ABD-İran gerilimi, küresel ekonomiye ilişkin yavaşlama emareleri iyimserliği sınırlayan gelişmeler. ABD-İran gerilimi Umman Körfez’inde patlayan petrol tankerlerine bağlı olarak biraz daha tırmanmış görülüyor. Petrol fiyatlarında yükselişe neden olan bu gelişme artan jeopolitik riskler nedeniyle biraz altına da yansıdı. İç gündemde ise ilk sıralarda Moody’s ve Türkiye-ABD ilişkileri var. S-400 gerginliği sürüyor. Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi sürpriz ve olumsuz bir gelişme. Diğer yandan haftaya İstanbul belediye başkanlık seçimi var. Ekonomideki küçülme ve ithalattaki gerilmeye bağlı olarak cari açık daralmaya devam ediyor. Cari açıktaki gerilemenin şimdiye kadar döviz kurları üzerinde olumlu bir etkisi hissedilmedi. Hem kur artışı hem de bankalardaki döviz mevduat artışı sürüyor. Dış borç ödemeleri, güvenli liman ihtiyacı gibi gerekçeler dövize talebi canlı tutan önemli etkenler. TCMB’den önümüzdeki aylar için faiz indirimi beklentisi güç kazanmış görülüyor. Düşüş eğilimine giren enflasyon ve dışarıdaki faiz düşüş eğilimi bu beklentiyi destekliyor. Ancak piyasalar, ekonomik veriler ve dışarıdaki iyimserliğe karşılık bu aşamada içeride Türkiye-ABD ilişkilerine daha duyarlı. Piyasalarda olumlu hava zayıflamaya devam ediyor.

Endekste tepki yükselişi direnç seviyelerinde satışla karşılaştı. İlk destekler 89.000-88.000 seviyelerinde. Bu seviyelerin üzerinde tepki alımları beklenebilir. Aksi takdirde sonraki destekler 86.500-85.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 92.500 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. 92.500 seviyesinin üzerinde sonraki dirençler 94.500-95.000 seviyelerinde bulunuyor. Endekste dalgalı seyirle satış baskısı korunabilir.

BORSADA YABANCI TAKASLARI NE DURUMDA?

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin