Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (14-18 Eylül 2020)

Borsada kâr satışlarının ardından tepki alımları görülse de güç kazanamadı. Hisse bazlı hareketlilik öne çıktı. Döviz kurlarında ise yükseliş hareketi ivme kaybetti ve kar satışları görüldü.

Borsa İstanbul ve ABD başta olmak üzere dış borsalara son günlerde uyum görülmeye başladı. Piyasaları taşıyacak yeni bir gündem ve beklenti olmayınca kararsızlık ve yön arayışı öne çıkmaya başladı. Diğer yandan borsaların can simidi gibi görülen düşük faiz ve bol likidite ortamı borsaları desteklemeye devam ediyor. Piyasalarda Perşembe günü yapılan Avrupa Merkez Bankası toplantısında faiz ve para politikası değişikliği görülmedi. Faiz ve politika değişikliği olmayınca piyasalar üzerindeki etkileri de çok zayıf kaldı. Sert yükseliş sonrası altın fiyatları sakin seyrini sürdürüyor. Ancak çıkış trendi korunuyor, gelen satışlar bu aşamada kâr satışı ve düzeltme boyutunda. Pandemide artan vaka sayıları, aşı çalışmalarında henüz tam güven sağlayıcı noktaya ulaşılamaması veya bunun zaman alacak olması, dozu artıp azalmakla birlikte ABD-Çin gerginliğinin gündemdeki yerini koruması, Brexit konusu güvenli liman ihtiyacını destekleyen gelişmeler. Ayrıca Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimleri, düşük faiz ve bol likidite ortamının sürecek olmasını dikkate aldığımızda altındaki gerilemeyi düzeltme veya dinlenme süreci olarak görmek yerinde olacak. Dünyada salgın hastalığa bağlı vaka sayıları artmasına karşılık bazı kısıtlayıcı tedbirler alınsa da ekonomilerin kapanması olasılığı bu aşamada çok fazla tartışılmıyor. ABD Başkanı Trump’ın “Kovid-19 nedeniyle ülke ekonomisi bir kez daha durdurulmayacak” açıklaması önemli. Piyasalardaki yatırım araçlarından mevcut trendler korunuyor. Borsalarda ise biraz daha temkinli görünüm hakim.

Endekste görülen satıcılı seyir destek seviyelerinin üzerinde tepki alımlarıyla karşılaşıyor. İlk destek 1093 seviyesinde. Bu seviye kısa dönem için önemli görülüyor. 1.093 seviyesinin altında kalınması durumunda sonraki destekler 1.075-1.064 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 1.113-1.141 seviyelerinde. 1.141 daha önemli. Bu seviyelere hareketlenmelerde tekrar satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyelerin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 1.117 ve 1.120 seviyelerinde. Endekste destek seviyelerinde görülen tepki alımlarının direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten