Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (13-17 Ocak 2020)

Borsada banka hisselerinin de çıkışa katılmasıyla yükseliş sürüyor. Döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında düşüş devam ediyor.

Piyasalarda tekrar iyimser hava hakim oldu. ABD-İran arasındaki gerginliğin azalması olumlu yansıdı. ABD-İran arasında son yaşanan olaya piyasalar geride kalmış gözüyle bakıyor. Ancak ABD-İran arasında yeni bir olay yaşanırsa bu yöndeki duyarlılık tekrar artacaktır haliyle. Küresel ekonominin jeopolitik bir gerilimi taşıyabilecek gücü pek görülmüyor. ABD dışındaki ekonomilerde durgunluk ve yavaşlama merkez bankalarının faiz düşürme ve parasal genişleme operasyonlarıyla aşılmaya çalışılıyor. Düşük faizin reel ekonomiyle birlikte sermaye piyasalarına da önemli katkıları oldu. Borsalardaki çıkışı en fazla destekleyen parametre düşük faiz olurken ekonomik toparlanmada da katkısı önemli. Ekonomideki büyüme beklentileri borsadaki çıkışı ayrıca destekleyen bir durum.

Önümüzdeki haftanın dış gündeminde imzalanması beklenen ABD-Çin ticaret anlaşması var. Trump’tan yeni bir manevra gelmezse dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında imzalanacak anlaşma ile bir rahatlama sağlanacaktır. Fakat piyasalar bu gelişmeyi belli ölçüde fiyatladı sayılır. İç gündemde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı ile konut satışları ve ödemeler dengesi tablosu var. Merkez bankasından bu aşamada yeni bir faiz indirimi beklenmiyor. Enflasyon Aralık ayında tekrar çift hane taşındı. Merkez bankası faiz oranı ile enflasyon farkı kapandı. Yeni faiz indirimleri için enflasyonda bir düşüş hamlesi daha görülmek istenebilir. Faiz düşüşlerine karşı ilk tepki konut satışlarından gelmişti. Son aylarda satışların artışında ivme kaybıyla birlikte düşen faiz oranlarına duyarlılık zayıflamıştı. Jeopolitik risklerden uzaklaşan piyasalar olumlu havayı yakalamaya başladı.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 116.000 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyabilir. 116.000 seviyesinin altında sonraki destekler 115.000-112.500 seviyelerinde. İlk dirençler ise 120.000-121.500 seviyesinde görülüyor. 121.500 zirve olması açısından daha önemli. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için 121.500 seviyesinin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler 125.000-127.000 seviyelerinde. Endekste kâr satışlarına rağmen çıkış hareketi gücünü koruyor.

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN