Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (13-17 Mayıs 2019)

Borsada düşüş sürerken gelen tepki alımları güç kazanmış değil. Döviz kurları ve gösterge bono faiz oranlarındaki yükseliş devam ediyor.

Piyasalar yeni denge oluşturma çabası sürüyor. Döviz kurları, siyaset, TCMB kaynaklı gelişmeler, Türkiye-ABD ilişkileri, ABD-Çin arasındaki ticaret müzakereleri, İran’a ABD yaptırımları ve ekonomik veriler öne çıkan gündem konuları. Yüksek Seçim Kurulu’nın (YSK)  İstanbul seçiminin yenilenmesi kararı sonrası borsada düşüş, döviz kurları ve gösterge tahvil faiz oranlarında yükseliş görüldü. Seçimlerin yapılacağı 23 Haziran tarihine kadar siyaset ilk sıralardaki yerini koruyabilir. Döviz kurlarındaki yükselişe önlem olması açısından merkez bankası bazı düzenlemelere gitti. Ancak  bu önlemlerin döviz kurları üzerindeki etkileri zayıf kaldı. ABD-Türkiye ilişkileri, siyaset ve yıl bazında yeni zirveler deneyen Türkiye’nin CDS oranları gibi döviz kurlarındaki yükselişe etki eden gerekçeler merkez bankasının kontrolünde olmayan gelişmeler. YSK kararı sonrası döviz kurlarındaki yükselişle birlikte zayıf da olsa piyasada faiz artırımını dillendirmeye başladı. Ancak 12 Haziran merkez bankası toplantısına uzun bir zaman var. O tarihe kadar piyasalarda gelişmelerin seyrine göre beklentilerin de değişebileceğini vurgulamak yerinde olacak. Ayrıca yavaşlayan bir ekonomide faiz artırımı zor bir karar. İç piyasaların olumsuz seyir gösterdiği bir süreçte dış piyasaların da zayıflaması baskısıyı artıran bir duru. ABD ve Almanya Borsalarında (Dow Jones ve Dax) endekslerinde düşüş formasyonları belirmeye başlamış durumda.  İran ve Çin kaynaklı jeopolitik risklerin artması doğal olarak altındaki düşüşü durdurdu ve hafif tepki alımlarına neden oldu.. Piyasaların olağan fiyatlamaya geçmesi için iç ve dış gündemin rahatlaması önemli olacak.  Piyasalarda temkinli görünüm sürüyor.

Endekste düşüş trendi sürüyor. İlk destekler 87.400-87.000 seviyelerinde. Bu seviyelere geri çekilmelerde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde sonraki destekler 85.000-84.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 90.500 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Tepki çıkışın devamı için 90.500 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 93.500-95.000 seviyelerinde bulunuyor. Endekste destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı korunabilir.

PİYASALARI CEBİNİZDEN ÜCRETSİZ VE CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin