Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (1-5 Temmuz 2019)

Borsada zayıf hacimli çıkış hareketi sürerken döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında düşüş devam ediyor.

Piyasalarda yoğun gündem ile birlikte iyimserlik sürüyor. ABD ve Avrupa merkez bankalarından gelen faiz indirim sinyallerinin bu görünümde payı fazlaydı. Ayrıca Japonya’da yapılan G-20 zirvesinden bir anlaşma çıkabilir mi fiyatlamasının da payı vardı. ABD tahvil faizi düşüşü, ABD dolarının değer kaybına jeopolitik risklere bağlı olarak artan güvenli liman ihtiyacı da eklenince altın fiyatlarındaki yükseliş ivme kazandı. İç ve dış piyasalar gerek ABD-Çin, gerekse Türkiye-ABD ilişkileri açısından G-20 zirvesinden duymak istediklerini duydu. Bu açıdan zirvenin yansımaları olumlu olacaktır. Sonrasında iç ve dış piyasalarda yeni dengeler gündeme gelebilir. İç piyasalar açısından makro ekonomik veriler güncelliğini koruyor. Cuma günü açıklanan mayıs dış ticaret verilerine bakıldığında ihracattaki artışa karşılık ithalattaki daha yüksek orandaki düşüşü ekonomideki küçülmenin yansımaları olarak görmek gerekecek. 3 Temmuz Çarşamba günü Haziran enflasyonu açıklanacak. Baz etkisiyle yıllık bazda düşüş eğilimi sürüyor. Ancak son günlerde gelen kamu zamlarının önümüzdeki aylar için enflasyona etkileri yakından izlenecek bir konu. Ayrıca Haziran sonu itibariyle beyaz eşya, mobilya ve otomobilde vergi indirimleri bitti. Enflasyon düşüşü durursa merkez bankasının faiz indirim beklentisi de zayıflayabilir. Zamların gerekçesi malum, son aylarda artan ve mayıs ayında 66 milyar TL’ye ulaşan bütçe açığı. Ayrıca merkez bankasının yedek akçe oranının düşürülerek Hazine’ye daha fazla kaynak aktarılması da aynı gerekçeye dayanıyor. Ekonomide dengeleme süreci devam ederken dış bakışı göstermesi açısından hala yüksek kabul edilmekle birlikte Türkiye’nin 5 yıllık CDS’lerinin (risk primi) uzun bir aradan sonra 400 seviyesinin altına inmesi olumlu. Piyasalarda iyimserlik korunabilir.

Endekste tepki yükselişi direnç seviyelerinde satış denemelerine rağmen devam ediyor. İlk destek 95.000 seviyesinde. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde tutunması önemli olacak. Aksi takdirde sonraki destekler 93.000-92.000 ve 90.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 97.300 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Sonraki dirençler 98.500-99.300 seviyelerinde bulunuyor. Endekste yükseliş hareketi sürebilir.

BORSADA YABANCI TAKASLARI NE DURUMDA?

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin