Koza Altın Hisse Önerisi / Gedik Yatırım – (30.06.2020)

Şirket Raporu

Öneri AL
Fiyat (TL/hisse) 81.65
Hedef Fiyat (12A, TL/hisse) 100.80
Potansiyel Getiri %23

Koza Altın aktif olan dört altın üretim tesisi ve beş maden sahası ile Türkiye’nin en büyük altın üreticisidir. Altın fiyatlarının ons başına 1,700 doların üzerinde seyretmesi üretimde beklenen düşüşe rağmen karlılığı desteklemektedir. Ayrıca şirket görece düşük nakit maliyetleri ile dikkat çekmektedir.

Altın üretiminin 2020 yılında 2019 yılına göre gerileme gösterse de son 5 yıllık ortalamanın üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Şirket altın üretimini 2017 yılında gördüğü 205 bin tonluk düşük seviyenin ardından kademeli olarak artırarak 2019 yılında 345 bin ton seviyesine taşımıştır. 2020 yılında her ne kadar bir gerileme beklesek de şirketin altın üretiminin 285 bin ton ile son 5 yıllık ortalama olan 272 bin tonun üzerinde gerçekleşmesini olası görüyoruz. Şu anda aktif olan madenlerin üretimine devam etmesi beklentisi ile önümüzdeki 4 yılda da altın üretiminin 250-300 bin ton seviyelerinde gerçekleşebileceğini düşünüyoruz.

Altın fiyatlarının 1,700 doların üzerinde seyretmesi karlılığa olumlu yansıyacaktır. Koronavirüs endişelerinin de etkisiyle global ekonomilerdeki yavaşlama birçok tedbirin alınmasına neden olurken güvenli liman olarak görünen altın fiyatları son dönemde 1,750 doların üzerine çıktı. Altın fiyatlarındaki bu artışın yanında Koza Altın’ın görece düşük nakit maliyetleri güçlü FAVÖK rakamlarının devam edeceğini gösteriyor. Bunun paralelinde şirketin 2020 yılında yıllık %20 artışla 2.2 milyar TL’lik bir FAVÖK yaratabileceğini öngörüyoruz.

Koza Altın’ın güçlü nakit yaratma kabiliyeti 2020 ilk çeyrek itibariyle net nakitin 4.8 milyar TL seviyesine çıkmasını sağladı. Şirketin 2014 yılından bu yana devam eden yasal süreçler nedeniyle temettü dağıtamaması yarattığı nakitin şirket içerisinde birikmesine neden olurken toplam piyasa değerinin %36’sını oluşturuyor. Şirketin ancak yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından nakit temettü dağıtması beklenebilir.

Riskler: Altın fiyatlarındaki dalgalanmalar hedef fiyat üzerindeki en büyük riski oluşturmaktadır. Bunun yanında yasal süreçler ile ilgili gelişmeler de şirketin madenleri ve faaliyetleri üzerinde risk oluşturabilmektedir. Sahipliği ile ilgili davalardaki mahkeme karaları da bir diğer risk unsurudur.

Koza Altın’ı araştırma kapsamına alırken tavsiyemizi “Al” olarak başlatıyoruz. İNA ağırlıklı değerlememiz şirket için hisse başına 100.80TL hedef fiyata işaret ederken yükseliş potansiyeli %23 seviyesinde bulunuyor. Koza Altın cari fiyatlarla ve 2020 tahminlerimize göre cazip sayılabilecek 3.0x FD FAVÖK ve 6.6x F/K çarpanlarından işlem görmektedir.

Koza Anadolu’yu ise Koza Altın’a olan dolaylı iştiraki ile değerlerken “Al” tavsiyesi ile araştırma kapsamına alıyoruz. Koza Anadolu, Koza Altın’ın cari fiyatına %11 iskontolu bulunurken bu seviye son 2 yıllık ortalama %24’e göre daha düşük seviyeye işaret etmektedir. Koza Anadolu için hedef fiyatımız holding iskontosu ile birlikte 15.60TL seviyesinde olup %17’lik yükseliş potansiyeline işaret etmektedir.

Kaynak: Gedik Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN