Kardemir D Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (07.08.2019)

Beklentilerin üzerinde net karlılık

Öneri: TUT
Hedef Fiyat: 2.30 TL
Önceki Hedef Fiyat: 2.85 TL
Yükseliş potansiyeli: %9.5

Kardemir, 2Ç19’da yıllık bazda %49.7 gerileme, ancak bir önceki çeyreğe göre %51.8 oranında artışla, kur farkı giderlerinin görece olarak iyileşmeye devam etmesi ve bu dönemde 5.7mn TL tutarında ertelenmiş vergi geliri kaydetmesine bağlı olarak, piyasa ortalama beklentisi olan 76.6mn TL’nin üzerinde ve 96.3mn TL olan tahminimize yakın olarak 102.6mn TL net kar açıklamıştır. Kardemir’in 2Ç19 satış gelirleri, bir önceki çeyreğe benzer seviyede, yıllık %30.1 oranında artışla piyasa ortalama beklentisi olan 1,651mn TL’nin ve tahminimiz 1,684mn TL’nin paralelinde, 1,639mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in FAVÖK’ü ise, bir önceki çeyreğe göre %20.1 artış ve yıllik bazda %46.9 oranında azalışla, piyasa ortalama beklentisi olan 239mn TL’nin paralelinde, ancak 221mn TL olan tahminimizin üzerinde, 244mn TL olarak gerçekleşmiştir. Kardemir’in 2Ç19 FAVÖK marjı, yıllık bazda oldukça belirgin bir ölçekte, 21.6 y.p. gerileme göstermeye devam ederken, bir önceki çeyreğe kıyasla 2.5 y.p. artarak %14.9 olarak gerçekleşmiştir. Şirket, bu dönemde, bilançosundaki 334mn ABD doları ve 143mn EUR açık pozisyonlarına bağlı olarak, görece olarak daha düşük kur farkı giderleri kaydetmiş ve net finansal giderleri yıllık bazda %60.0 ve çeyreklik %29.9 oranlarında azalarak 81mn TL olarak gerçekleşmiştir. Kardemir’in bu dönemde 5.7mn TL ertelenmiş vergi geliri kaydetmiş olması ile de net karı, yıllık bazda %49.7 azalışla ancak bir önceki çeyreğe göre %51.8 oranında yükselişle 102.6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in net borcu, işletme sermayesindeki iyileşmenin etkisiyle dönem sonunda 1.4mlyr TL’ye gerilemiştir. Açıklanan sonuçların Kardemir payları kısa dönem performansını olumlu etkileyebileceğini düşünmekteyiz.

Kardemir D payları için 12 aylık hedef fiyatımızı 2.30 TL olarak belirlemekte ve önerimizi “TUT” olarak güncellemekteyiz. Kardemir’in 2Ç19 sonuçlarının açıklanmasından sonra, Şirket için değerlememizi çelik ürünleri marjlarının gelişimi ve yeni bir makroekonomik tahminler seti ile güncelledik. Şirket’in satış gelirlerindeki büyümenin 2Y19’da yavaşlayabileceğini ve operasyonel karlılık marjlarının oldukça kuvvetli bir baz dönem oluşturan 2018 yılının altında gerçekleşebileceğini tahmin etmekteyiz. Türkiye uzun çelik ürünleri talebi, 1Y19’da yıllık bazda %43 gerileme göstermiş, Kardemir ise bu dönemde toplam satış hacmini ton bazında yıllık %5.5 oranında arttırabilmiştir. Yakın dönemde, uzun ürünlere yönelik iç talepte ya da çelik üretim marjlarında anlamlı, belirgin bir iyileşme gözlemlenmesinin henüz erken olduğunu düşünmekte ve Şirket’in D Grubu payları için önerimizi TUT olarak revize etmekteyiz. Bunun yanında, Şirket’e özel nedenler ile olumlu görüşümüzü korumaktayız. Kardemir’in orta dönemde sıvı çelik üretim kapasitesini yıllık 3.5mn ton’a kadar ulaştırabilecek yatırım planları bulunmaktadır; Şirket, hammaddesinin büyük bir kısmını yurt içi kaynaklardan görece olarak daha uygun fiyatlar ile temin edebilmektedir; satış miksi içerisinde katma değerli ürünlerinin payının artması ile çelik üretim marjlarındaki dalgalanmalara karşı görece olarak daha korunaklı bir yapıya ulaşabilecektir. Şirket faaliyetleri, ayrıca orta dönemde Kilyos Limanı’nın açılabilecek olmasından da olumlu etkilenebilecektir. KRDMD payları, tahminlerimize göre hâlihazırda 2019T 4.0x FD/FAVÖK çarpanıyla, yurt dışı benzerlerinin medyanı olan 5.2x’ye göre iskontolu işlem görmektedirler.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN