Kardemir D Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (07.08.2019)

2Ç19 Finansal Sonuçlar Değerlendirme – Pozitif

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 2,12 TL
Hedef Fiyat: 3,17 TL
Getiri Potansiyeli: %50

Beklentimizin üzerinde açıklanan net kar rakamı. Kardemir, yılın ikinci çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisi olan 72,0 milyon TL’nin %42,5, bizim beklentimiz olan 82,9 milyon TL’nin de %23,8 üzerinde 102,6 milyon TL net kar açıkladı. Söz konusu rakam, geçen senenin aynı döneminde 203,9 milyon TL net kar şeklindeydi. Beklentimizin üzerinde açıklanan net kârda, beklentimizin altında gerçekleşen esas faaliyetlerden diğer net gider ve geçen senenin ikinci çeyreğinde 24,3 milyon TL seviyesinde kaydedilen vergi giderinin 5,7 milyon TL vergi gelirine dönüşmesi etkili oldu.

Satış gelirleri yıllık %30,1 artış gösterdi. Yılın ikinci çeyreğinde net satış gelirleri, hem bizim beklentimiz olan 1.650 milyon TL hem de ortalama piyasa beklentisi olan 1.630 milyon TL ile uyumlu, yıllık %30,1 artış ile 1.639 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda artış yaşanan satış gelirlerinde, yıllık bazda gerçekleştirilen fiyat artışları ve artan satış hacmi etkili oldu. Toplam ürün satışları yılın ikinci çeyreğinde, yıllık %6,2 artış ile 564 bin ton seviyesinde gerçekleşti. Ürün kırılımında ise, ham çelik (kütük ve blum) satışları yıllık %2,6 azalışla 223 bin ton seviyesinde gerçekleşirken; yuvarlak, profil, ray ve kangal çelikten oluşan haddelenmiş çelik satışları yıllık %13,9 artışla 335 bin ton oldu.

FAVÖK marjında çeyreksel toparlanma. FAVÖK 2Ç19’da bizim beklentimiz olan 247,5 milyon TL ile genel olarak ıuyumlu ancak ortalama piyasa beklentisi olan 235,0 milyon TL’nin %3,9 üzerinde, yıllık %46,9 azalışla 244,2 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, yıllık bazda gerçekleştirilen güçlü fiyat artışlarına karşılık TL’deki zayıflamanın da etkisiyle yükselen demir cevheri ve kömür fiyatları nedeniyle yıllık 21,6 puan gerileme ile %14,9 olarak gerçekleşti. Karlılık açısından olumlu sayılabilecek bir gelişme ise, marjlarda son iki çeyrektir gözlenen çeyreksel daralma sonlandı ve 2,5 puan artış gösterdi. 2Ç18’de 204,3 dolar/ton seviyesinde bulunan ton başına FAVÖK de 2Ç19’da 73,2 dolar/ton oldu.

Ertelenmiş vergi geliri net karı destekledi. Operasyonel olmayan tarafta ise, çoğunlukla kur farkı gideri kaynaklı kaydedilen 18,3 milyon TL’lik esas faaliyetlerden diğer net gider ve 80,9 milyon TL’lik net finansman gideri net karı baskılamaya devam ederken, geçen senenin ikinci çeyreğinde 24,3 milyon TL seviyesinde kaydedilen vergi giderinin 5,7 milyon TL vergi gelirine dönüşmesi net karı destekledi.

Tavsiyemizi AL olarak sürdürüyoruz. İkinci çeyrek finansal sonuçlarının hisse performansı üzerinde etkisinin, hem net kar hem de FAVÖK rakamlarının beklentilerin üzerinde açıklanması dolayısıyla pozitif olacağını düşünüyoruz. Ayrıca KRDMD, son iki haftalık dönemde BIST 100 Endeksi’ne kıyasla %3,7 negatif ayrıştı. Sonuçların ardından Kardemir için 12-aylık hedef fiyatımızı 3,17 TL olarak sürdürüyoruz. Kardemir’in emtia fiyatlarındaki baskı ve yurt içi tüketimindeki yavaşlama nedeniyle yeterince cezalandırıldığını düşünüyoruz. Bu doğrultuda da, sahip olduğu cazip çarpanlar ve karlılıkta çeyreksel toparlanmayı olumlu bulmamız sonucunda tavsiyemizi AL olarak sürdürüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN