Kardemir D Hisse Önerisi / Ahlatcı Yatırım – (14.06.2019)

Kapanış Fiyatı (Önceki Gün) 2,24TL
Hedef Fiyat 3,13TL

Kardemir, 20191Ç’de 67,6mn TL ile bir önceki yılın aynı çeyreğine göre net dönem karında %71,3 gerileme kaydetti. Fakat açıklanan kar rakamı özellikle 99,4 ertelenmiş veri geliri kaydedilmiş olmasının etkisiyle piyasa beklentisi olan 28mn TL net zarar beklentisine göre oldukça farklı geldi. Kardemir’in satış gelirleri ise yıllık bazda %27 oranında artışla, 20184Ç’ye benzer düzeyde beklentilere paralel olacak şekilde 1,636mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in satış gelirleri, bu dönemde 626bin ton satış hacmi ile geçen yılın aynı çeyreğine göre %5 artış göstermesinin etkisiyle 1,525mn TL olan piyasa ortalama tahmininin üzerinde gerçekleşmiştir.

Kardemir’in 20191Ç FAVÖK’ü yıllık bazda %45 ve bir önceki çeyreğe göre %49.0 oranında azalmış, ancak piyasa ortalama beklentisi olan 187mn TL’nin üzerinde, 207mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in FAVÖK marjı, yılık bazda 16.6 baz puan bir önceki çeyreğe göre 12.0 baz puan azalışla %12.4 olarak gerçekleşmiştir.

Şirket’in bu yıl ilk çeyrekte bilançosundaki ABD doları ve Euro cinsinden açık pozisyonuna bağlı kur farkı giderlerinden kaynaklı 115mn TL tutarında net finansman gideri oluşmuştur. Buna karşılıkl 99mn TL tutarında ertelenmiş vergi geliri kaydetmiş olmasıyla net karı 67.6mn TL’ye ulaşmıştır.

Şirket 2019 yılında 117 milyon Dolar yatırım harcaması yapmayı planlıyor. Bununla birlikte yine aynı yılda 2,5 milyon tonluk sıvı çelik üretimi yapmayı hedefliyor.
Global ticaretteki yavaşlama konusunda giderek artan endişelerin Şirket’in operasyonel performansına olumsuz etki edebilecek olmasına rağmen ABD’nin çelik ürünlerine uyguladığı %50 gümrük vergisi tarifesini %25’e indirmesini bir nebze de olsa olumlu olarak değerlendiriyoruz. Kısa-orta dönemde sıvı çelik üretim kapasitesinin 2.5mn ton’a çıkarabilecek yatırım planları, hammaddesinin önemli bir bölümünü yurt içi kaynaklardan görece daha uygun fiyatlar ile temin edebiliyor olması, ve katma değerli ürünlerinin payının artması ve Filyos Limanı’nın açılabilecek olması Şirket’in olumlu beklentilerini oluşturuyor ve bu hedef-gerçekleşmeler alım için fırsatları beraberinde getirecektir.

Şirket paylarının yapmış olduğumuz çalışmaya göre tahmini 3.18(x) F/K oranı üzerinden yurtdışı benzerlerine göre iskontolu olduğu anlaşılıyor. İNA analizi ve yurtiçi benzerlerine göre yaptığımız çalışmaya verdiğimiz eşit ağırlık sonucu şirket hisseleri için 3.13 hedef fiyat belirliyoruz.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN