Işık Menkul (9-13 Ocak 2017) Haftalık Hisse Önerileri

Işık Menkul Haftalık Hisse Bülteni

BOLU ÇİMENTO

İstanbul’daki altyapı projeleri sebebiyle oluşan güçlü talep, Marmara Bölgesinde olan çimento şirketlerinin iyi performans göstermesini sağlıyor. Bolu Çimento’nun, İstanbul’a yakınlığı sebebiyle güçlü talepten faydalanmasını ve yüksek karlılığını devam ettirmesini bekliyorum. Ankara’da 2015 yılının ikinci yarısında devreye alınan yeni döner fırını ile bölgedeki pazar payını artıran şirket, Bolu’daki kapasitesinin tamamını Marmara ve Karadeniz için kullanacak. İç Anadolu için ise Ankara’yı kullanacak olan Bolu Çimento nakliye giderlerden tasarruf edecek. Şirketin en büyük dezavantajı ise iç talebe bağımlı olması. İhracat tarafı sınırlı olan Bolu Çimento’nun, planlanan altyapı projelerinde yaşanabilecek olası erteleme veya iptallerden olumsuz etkilenmesi beklenebilir. Diğer bir risk unsurunun ise enerji maliyetlerindeki olası artışlar olduğunu söyleyebiliriz. Bolu Çimento hisselerinde 7.95 hedef fiyat ile %26 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

TRAKYA CAM

Son dönemde gerçekleştirdiği satın alma ve kapasite artışları ile düzcam sektöründe uluslararası bir oyuncu olma konusunda sağlam adımlar atıyor. Son olarak İtalya merkezli düzcam üreticisi Sangalli Vetro Porto Nogaro firmasının varlıklarının tamamını 84,7 milyon Euro karşılığında satın alan Trakya Cam, yıllık 220 bin ton üretim ile Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi oldu. Şirketin ihracat ağırlıklı çalışması kur riskine karşı defansif bir yapı ortaya koyuyor. Ayrıca Doğalgaz fiyatlarında yapılan indirim şirketin marjlarındaki iyileşmeyi destekleyecektir. Rusya ile düzelen iyileşmelerin olumlu yansımasını beklediğimiz şirket, ithal camların rekabetçi baskısının artması ve ekonomik aktivitedeki zayıflama sonrası iç pazarda görülen talep düşününden olumsuz etkilenebilir. Trakya Cam hisselerinde 3.28 hedef fiyat ile %15 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Işık Menkul Araştırma

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin