Işık Menkul (28 Kasım – 2 Aralık 2016) Haftalık Hisse Önerileri

Işık Menkul Haftalık Hisse Bülteni

PETKİM

Şirketin net karı 2016 yılının 3.çeyreğinde yıllık bazda %50 bir önceki çeyreği göre ise %40 azalışla 137 milyon TL olmuştur. Net finansal gelirlerdeki azalma ile birlikte operasyonel karlılığın beklentilerin altında kalması net karın düşmesine neden oldu. Nafta-etilen spread’inin daralması karlılığı olumsuz etkileyebilir. 2015 yılının 3.çeyreğinde spread ton başına 675 dolar iken şuanda 600 dolar seviyesine gerilemiştir. Aynı zamanda 3.çeyrekte etilen bölümünde görülen planlanmayan üretim duruşu satışların düşmesine neden oldu. Üretim sorununun giderilmesi ve TL’deki zayıflamadan yararlanmasının dışında petrokimya endüstrisindeki pozitif görüntü ve Star rafinerisinden hisse alacağına ilişkin yaratılan beklentiler hisse fiyatına pozitif etki yapabilir. Petkim hisselerinde 4.40 hedef fiyat ile tut tavsiyemizi koruyoruz.

ŞİŞE CAM

3. çeyrekte satış gelirlerini %8 artıran Şişecam, 162 milyon TL net kar açıkladı. Finansal giderlerdeki artış ile birlikte tet karda yıllık bazda %13’lük gerileme olsa da operasyonel veriler olumlu seyretmeye devam etti. Rusya tarafında düzelen koşulların ve enerji maliyetlerinin yatay seyretmesi şirketin operasonel performansını destekliyor. Turizmdeki durgunluk ise cam eşya tarafını olumsuz etkiledi. Ambalaj ve kimyasal segmentlerde ise güçlü görüntü devam etti. TL’nin değer kaybından olumlu etkilenen şirketlerden olan Şişecam, son olarak 310 milyon dolarlık yatırımla Tataristan’da iki yeni üretim tesisi açtı ve Rusya pazarındaki liderliğini sürdürdü. Şişecam hisselerinde 3.85 hedef fiyat ile tut tavsiyemizi koruyoruz.

Işık Menkul Araştırma

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin