Işık Menkul (19-23 Aralık 2016) Haftalık Hisse Önerileri

Işık Menkul Haftalık Hisse Bülteni

SODA SANAYİ

Soda külü, soda kimyasalları ve krom kimyasalları üreten ve 4 ülkede faaliyet gösteren şirket Avrupa’da 4.büyük soda üretici konumunda. Krom kimyasalları üretiminde ise dünya lideri olan şirket 75’den fazla ülkeye ihracat yapıyor. Düşük borçluluğu ile ön plana çıkan Soda Sanayi, yüksek nakit üretme kabiliyeti, yabancı yatırımcı ilgisi, yüksek temettü verimi ile ön plana çıkıyor. Enerji verimliliği ve kapasite artışı yatırımlarına devam ederken 1Ekim tarihinden itibaren doğalgaz fiyatlarına uygulanan %10’luk indirim marjlar üzerinde destekleyici olacaktır. Satış gelirlerinin döviz cinsinden maliyetlerinin ise TL cinsinden olması nedeniyle TL’deki zayıflamadan olumlu etkilenen şirket, kur farkı geliri yaratarak net kara katkı yapmaktadır. 712 milyon TL döviz fazlası olan Soda sanayi için 5.20 hedef fiyat ile yüzde 7 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

ENKA İNŞAAT

Enka İnşaat’ın taahhüt tarafındaki toplam birikmiş iş yükünün %10’dan fazlası ve portföyünün çok büyük kısmı Rusya’da. Rusya’da bulunan ticari gayrimenkullerin ( 337k metre kare ofis ve 276k metrekare kiralanabilir mağaza alanı) konsolide faaliyet karına katkısı %35 düzeyinde. Rusya ile ilişkilerin düzelmesi ve petrol fiyatlarındaki yükselişten olumlu etkilenen şirket, güçlü net pozisyonu ile dikkat çekiyor. Net döviz pozisyonu 3.4 milyar TL olan şirket TL’deki zayıflamadan olumlu etkilenen şirketlerden. Ayrıca Enka İnşaat, enerji tarafında yap-işlet-modeliyle sahip olduğu 3.854MW’lik doğalgaz kombine çevrim santrallerinde 2018 yılının sonuna kadar sıkıntı yaşamayacak. 2017 yılı için önerdiğimiz hisselerden olan Enka İnşaat için 5.90 hedef fiyat ile yüzde 15 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Işık Menkul Araştırma

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin